streda - 24. apríla, 2024
, Žilinskí poslanci neschválili bezplatnú MHD pre všetkých obyvateľov

Žilinskí poslanci neschválili bezplatnú MHD pre všetkých obyvateľov

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline neschválili na pondelkovom zasadnutí investičný zámer zaviesť bezplatnú mestskú hromadnú dopravu (MHD) v Žiline pre všetkých obyvateľov.

Primátor Žiliny Igor Choma navrhoval zmenu tarify MHD v Žiline, ktorá mala uviesť do praxe bezplatnú MHD, od 1. januára 2019.

„Poslanci jednoznačne dali najavo, že nie sú naklonení takejto možnosti a nechcú vyjsť občanom v ústrety. Je to škoda. Bezplatnú dopravu vnímam ako benefit pre občanov za to, že sú občanmi tohto mesta, plnia si povinnosti voči mestu, a preto by mali mať možnosť cestovať MHD zdarma. Mesto na to má. Ak tvoríme prebytky na úrovni štyroch až ôsmich miliónov eur každý rok, tak jeden milión sa v rozpočte rozhodne dá nájsť. Benefitov je naozaj veľa a som presvedčený, že stojí za to, bojovať o to aj do budúcnosti,“ povedal Choma.

Proti zavedeniu bezplatnej MHD hlasoval poslanec Jozef Juriš.

„Bezplatná MHD je čerešničkou na torte, aby ľudia boli spokojní. Dnes je mesto špinavé, nie je pokosené a občania by chceli odstrániť základné veci, ktoré im v meste vadia. Nikto sa nesťažoval, že by chcel zaviesť bezplatnú MHD. Preto si myslím, že najskôr treba vyriešiť parkovanie, čistotu a zeleň v meste. Potom môžeme zaviesť benefit, ako je bezplatná MHD,“ podotkol Juriš.

S návrhom bezplatnej MHD sa stotožnil poslanec Branislav Delinčák.

„Presvedčila ma najmä ekológia. Žilina je zahltená autami nielen v piatok, ale aj cez týždeň. Potrebujeme ľuďom ponúknuť alternatívu, aby auto nechali doma. Bezplatná MHD je jeden krok, ďalším sú nadväzujúce kroky ako riešenie statickej dopravy, zvýšenie úrovne cestovania, aby sa to naozaj oplatilo. Vždy je jedna noha vpredu a jedna vzadu. To je večný kolotoč, či najskôr skvalitniť statickú dopravu, potom ponúknuť bezplatnú dopravu alebo naopak. Skôr či neskôr sa to vráti na stôl, práve pre enormne narastajúci počet áut,“ uviedol Delinčák.

Bezplatnú MHD využívajú od roku 2014 občania nad 70 rokov s trvalým pobytom v meste Žilina. Na základe bezdlžnosti od roku 2015 občania vo veku od 62 do 69 rokov s trvalým pobytom v meste Žilina, od februára 2017 občania od šesť do 15 rokov, ktorí sú žiakmi s trvalým pobytom v meste Žilina, od septembra 2017 občania od 16 do 26 rokov s trvalým pobytom v meste Žilina. Cieľom spustenia bezplatnej dopravy pre všetkých Žilinčanov s trvalým pobytom v meste Žilina bolo podľa predloženej dôvodovej správy zatraktívniť cestovanie MHD, aby cestujúci prirodzene preferovali cestovanie verejnou hromadnou dopravou.

Zdroj: TASR

Foto: dpmz.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *