štvrtok - 29. februára, 2024
, Žilinu aj Martin čaká Európsky týždeň mobility

Žilinu aj Martin čaká Európsky týždeň mobility

Žilina sa opäť aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorého aktuálnou hlavnou témou je „Kombinuj a choď“, teda kombinácia a integrácia dopravy. Počas celého týždňa bude pre Žilinčanov pripravených množstvo podujatí s cieľom zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy.

Týždeň mobility štartuje na DOD v Dopravnom podniku

V sobotu 15. septembra sa návštevníci na Dni otvorených dverí Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) dozvedia o výhodách cestovania verejnou dopravou. V utorok 18. septembra sa môžu cyklisti, prechádzajúci v ranných hodinách cez Bulvár, tešiť na cykloraňajky. Zdravé a chutné menu sa bude podávať na moste na Ulici Antona Bernoláka. Naprázdno neobídu v tento deň ani cestujúci mestskou hromadnou dopravou, na vybraných autobusových zastávkach čaká malé občerstvenie aj na nich. Cieľom týchto akcií je jednak odmeniť cyklistov a cestujúcich MHD, a rovnako tiež preskúmať odkiaľ a kam cestujú.

Stred týždňa bude patriť čistému ovzdušiu

Streda 19. september bude bude venovaný téme čistého prostredia. Na Námestí Andreja Hlinku sa od 9.30 hod. uskutoční Deň zdravého ovzdušia. „Mesto Žilina a Žilinská univerzita si v rámci projektu AIR TRITIA pripravili pre verejnosť bohatý program zameraný na ochranu životného prostredia, monitorovanie kvality ovzdušia, správne vykurovanie, nízko-uhlíkovú mobilitu, elektro-mobilitu či pešiu dopravu,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline.

Vo štvrtok 20. septembra sa zase uskutoční seminár Žilinskej univerzity s názvom „Žilina – mesto prívetivé pre peších“. Pozitívny vzťah k alternatívnym spôsobom prepravy je dôležité budovať už od detstva. Mesto Žilina preto pripravilo v rámci týždňa mobility aktivity aj pre najmenších. V piatok 21. septembra pozýva všetky deti na Dopravné ihrisko na Vlčince na Cykloškolu pre najmenších. Týždeň mobility pokračuje v piatok 21. septembra podujatím Deň bez áut, počas ktorého môžu Žilinčania využiť bezplatnú MHD v meste. „V tento deň prevádzkuje DPMŽ mestskú hromadnú dopravu zadarmo pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Je to príležitosť presadnúť z motorových vozidiel práve do dopravných prostriedkov MHD a vyskúšať si túto formu prepravy,“ uviedol Slebodník.

Záver týždňa bude patriť Veľkej jesennej cyklojazde

Sobota, 22. septembra je Medzinárodným dňom bez áut a práve tento deň je z pohľadu udržateľnej mestskej mobility dôležitým dňom. Mesto si v spolupráci s dopravným podnikom pripravilo v tento deň v čase od 9.00 do 11.00 hod. zaujímavú akciu s cieľom porovnať a ukázať obyvateľom význam znižovania počtu motorových vozidiel v meste. Uzavretá bude časť Kvačalovej ulice, kde bude ukážka, koľko priestoru na ceste zaberá jeden autobus plný cestujúcich v porovnaní s 50 automobilmi. Koniec Európskeho týždňa mobility 2018 vyvrcholí tradičnou Veľkou jesennou cyklojazdou so začiatkom o 17.00 hod. na Námestí Andreja Hlinku. Cyklisti prejazdom upozornia všetkých vodičov na to, že sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky a treba brať na nich ohľad.

Ani Martin nebude výnimkou!

Počas siedmych dní je pre Martinčanov prichystaných celkovo sedem podujatí, medzi ktorými nebude chýbať propagačná kampaň, dopravná výchova, či Deň bez áut. Aj tento rok môžu všetci držitelia vodičských preukazov cestovať počas víkendov 15.-16. septembra a 22.-23. septembra po jeho predložení mestskou hromadnou dopravou zadarmo.

„Európska únia je o rozmanitosti, ktorá má svoje miesto aj v doprave. Práve preto sme sa rozhodli počas nasledujúceho týždňa zorganizovať viacero podujatí, ktoré budú spájať rozličné formy trvalo udržateľnej mobility – od využívanie mestskej hromadnej dopravy, bicykla až po kolieskové korčule,“ priblížila hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok od 16. do 22. septembra. Táto kampaň nabáda európske mestá, aby zavádzali opatrenia zamerané na udržateľnú dopravu a má za cieľ spopularizovať verejnú dopravu ako alternatívu k individuálnej automobilovej preprave.

Zdroj a foto: mesto Žilina, mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …