nedeľa - 19. mája, 2024
, Zlaté ryby v striebornej zbroji. Ďalšia mestská časť Žiliny má vlastný erb

Zlaté ryby v striebornej zbroji. Ďalšia mestská časť Žiliny má vlastný erb

Žilinská mestská časť Považský Chlmec sa dočkala svojich nových symbolov. Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom ostatnom zasadnutí ustanovilo erb, vlajku a zástavy tejto mestskej časti. Žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu, ktorý by symbolizoval Považský Chlmec a nadviazal na historické korene, inicioval primátor a poslanci za obvod číslo 8, predovšetkým však poslanec Ján Púček.

V súčasnosti je Považský Chlmec jednou z 20 mestských častí krajského mesta Žilina. Potreba erbu pre túto mestskú časť vznikla najmä zo strany občanov a poslancov mestského zastupiteľstva, aby sa zachovali významné medzníky viažuce sa na túto lokalitu. V záujme podpory identity a z úcty k minulosti a predkom iniciovali preto Igor Choma a Ján Púček s poslancami za volebný odvod č. 8 žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu.

, Zlaté ryby v striebornej zbroji. Ďalšia mestská časť Žiliny má vlastný erb

Slávnostné odhalenie symbolov sa konalo 20. augusta 2017 o 13.00 hod. v Považskom Chlmci, ktorého sa zúčastnili primátor Igor Choma, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, poslanci mestského zastupiteľstva Emília Talafová, Patrik Groma, Ján Pažický a Ján Púček a ďalší hostia. Počas odhalenia symbolov sa na programe zúčastnili aj tunajšie folklórne súbory. Výnimočné postavenie počas celej ceremónie mal hlavný štátny radca pre heraldickú tvorbu a správca Heraldického registra SR z Ministerstva vnútra SR Ladislav Vrtel, ktorý umocnil svojou prítomnosťou túto výnimočnú chvíľu.

Erb je registrovaný v tejto podobe: v modrom štíte nad dvoma striebornými zvlnenými pruhmi dve položené zlaté ryby v striebornej zbroji, horná je obrátená.

, Zlaté ryby v striebornej zbroji. Ďalšia mestská časť Žiliny má vlastný erb

Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *