pondelok - 22. apríla, 2024
, Zlodeji dovolenku nemajú

Zlodeji dovolenku nemajú

Zlodeji cez dovolenku nespia. Naopak, využívajú práve vašu zábudlivosť, cestovnú horúčku a nedôslednosť najmä počas letných dovoleniek. Po celoročnej „makačke“ sa už vidíme v duchu  na pláži pri mori a na mnoho vecí nemyslíme.

1. Starostlivo svoj dom alebo byt zamknite a zatvorte balkón a okná, vrátane podkrovných, strešných či pivničných. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.

2. Nehovorte každému, že idete na dovolenku a na ako dlho.

3. Rolety ani žalúzie nezaťahujte – to je jasný signál, že nie ste doma.

4. Cennosti, väčší obnos peňazí a doklady si odložte do bezpečnostnej schránky, banky alebo do domáceho trezoru. Heslá ku vkladným knižkám odložte oddelene na iné bezpečné miesto.

5. Odložte si aj doklady od drahých vecí, napr. od televízora, videa či kosačky a bicyklov. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po odcudzenom majetku.

6. Kľúč od bytu dajte spoľahlivému príbuznému, ktorý ho bude pravidelne kontrolovať, vetrať a vyberať poštu.

7. Ak máte inteligentný systém – naprogramujte ho tak, aby vytváral zdanie, že v byte niekto je. Napríklad sa vždy v určitý čas rozsvietia svetlá alebo zapne rádio.

8. Kľúče nenechávajte na chronicky známych „tajných“ miestach – pod rohožkou, v kvetináči, na okennej parapete, v kôlni atď.

9. Spoľahlivá suseda je lepšia ako tajný agent. Majte preto dobré vzťahy a poproste susedov, aby trocha na vašu nehnuteľnosť dohliadli.

10. Odkaz na telefónnom záznamníku a sociálnych sieťach typu „sme na dovolenke a vrátime sa vtedy a vtedy…“ je priam pozvánka pre kmínov.

11. Auto radšej garážujte u známych či v práci, alebo aspoň na frekventovanom a dobre osvetlenom mieste.

12. Ak sa už stane, že váš byt či dom navštívil zlodej, kontaktujte okamžite políciu. Pokým prídu, neupratujte a nedotýkajte sa ničoho v byte, skúste si urobiť zoznam ukradnutých vecí, pripíšte k nim aj sériové čísla.

Minimálne mesiac pred plánovanou dovolenkou začnite riešiť kvalitné bezpečnostné dvere alebo aspoň bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami. Robia sa totiž na objednávku! Pri investovaní do bezpečnostného systému sa obráťte na odborníkov. Systém si nechajte inštalovať viditeľne, aby odradil možných páchateľov. Ak máte možnosť, nechajte ho napojiť na pult centralizovanej policajnej ochrany alebo súkromnej bezpečnostnej služby.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: xpressprotection.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *