utorok - 27. februára, 2024
, ŽOS-EKO Vrútky je jediným spracovateľom v Žilinskom kraji, ktorý si neúčtuje poplatok za odvoz vraku

ŽOS-EKO Vrútky je jediným spracovateľom v Žilinskom kraji, ktorý si neúčtuje poplatok za odvoz vraku

Vrútky, 15. augusta – Vrútocká spoločnosť ŽOS-EKO, s. r. o. je podľa vyjadrenia generálnej riaditeľky Jany Antošovej jediným spracovateľom v Žilinskom kraji, ktorý si neúčtuje poplatok za odvoz vraku.

Súčasná pokračujúca recesia slovenskej ekonomiky sa podľa generálnej riaditeľky prejavuje aj v stagnácii počtu opotrebovaných vozidiel odovzdaných na spracovanie. V celoštátnom meradle tento počet minulý rok údajne klesol o viac ako 6%. „Zákazníci pomalšie obnovujú vozový park a vyčkávajú s kúpou nových vozidiel, čím sa zhoršuje aj prísun opotrebovaných vozidiel odovzdaných na likvidáciu. Okrem krízy v tomto roku situáciu negatívne ovplyvnili aj vlani zavedené nové poplatky za registrácie vozidiel a zníženie kúpnej sily v dôsledku zvýšenia odvodového a daňového zaťaženia podnikateľov i pracujúcich,“ skonštatovala pre tlačovú agentúru TASR Jana Antošová.

Spoločnosť ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky v prvom polroku 2013 spracovala 372 autovrakov, čo je o tri kusy menej ako v prvom polroku 2012. Od roku 2005 spracovali v ŽOS-EKO celkovo 9873 opotrebovaných osobných a nákladných vozidiel.

Vrútocká spoločnosť sa od ostatných v Žilinskom kraji taktiež líši tým, že je jediným spracovateľom, ktorý si neúčtuje poplatok za odvoz vraku. „Majiteľovi autovraku stačí, ak sa obráti telefonicky priamo na odťahovú službu, ktorá bez poplatku staré auto odvezie a vo firme ekologicky zlikviduje. ŽOS-EKO majiteľovi zároveň vystaví potvrdenie o autorizovanej likvidácii auta, aby už nemusel platiť povinné zmluvné poistenie. Súčasná právna úprava majiteľovi bez takéhoto potvrdenia neumožňuje auto odhlásiť. Preto tí, čo sa autovrakov zbavili v neautorizovanej dielni alebo na skládke musia povinné poistenie platiť naďalej,“ prezradila Jana Antošová.

ŽOS-EKO ekologicky spracúva nielen osobné, ale aj nákladné a poľnohospodárske vozidlá, odpadové batérie, akumulátory i opotrebované oleje. „Medzi autovrakmi spracovanými vo Vrútkach, ktoré pochádzajú hlavne zo Žilinského kraja, výrazne vedie značka Škoda, pričom tvorí zhruba polovicu spracovaných áut,“ dodala napokon Antošová.

foto: web

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *