piatok - 19. apríla, 2024
, Župa rozdelila ďalšie granty pre školákov

Župa rozdelila ďalšie granty pre školákov

Žilinský samosprávny kraj podporil ďalších desať grantov, ktoré uspeli v programe Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie. Stredné školy v pôsobnosti Žilinskej župy sa každoročne môžu uchádzať o finančnú podporu v rámci grantových programov odboru školstva a športu ŽSK a získať príspevok na projekty podporujúce rozvoj stredoškolákov v rôznych smeroch.

„Naším najznámejším programom je určite grant Vráťme šport do škôl, no okrem neho máme pre oblasť školstva ešte ďalšie dva. Venujeme sa mladým ľuďom a tým, že vytvárame grantové schémy, dávame možnosť školám získať financie potrebné pre významné projekty, ktorými rozvíjajú študentov a vytvárajú im priestor napríklad aj na hlbšie poznanie slovenskej histórie,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Podľa jeho slov záujem stredoškolákov o národné a regionálne dejiny nie je dostatočne silný. Pokúsiť sa o zmenu by mali v desiatich školách, ktoré vytvorili špecifické projekty, na ktoré im župa prispela spolu čiastkou 3-tisíc eur.

Rok 2016 vyhlásil ŽSK Rokom Juraja Turza a aj s tým budú spojené aktivity Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne a rovnako i Obchodnej akadémie v Žiline. Priblížiť život uhorského palatína a zvýšiť národné povedomie a hrdosť mladých na svoju obec, región i krajinu chcú školy prostredníctvom rôznych aktivít zážitkového učenia. Obe obchodné akadémie pre svoje projekty získali po 300 eur. „Regionálne sa na dejiny zamerajú aj v Liptove a Turci v Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine a v Strednej odbornej škole drevárskej v Liptovskom Hrádku. Tieto dve školy získajú taktiež po 300 eur, aby mohli viesť žiakov k spoznávaniu významných osobností regiónu,“ informovala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová. Ako ďalej priblížila, po stopách kysuckých osobností sa vyberú i študenti Obchodnej akadémie Dušana Metoda Janotu v Čadci. Škola získala príspevok vo výške 300 eur a vďaka nemu sa zameria predovšetkým na padlých vojakov pri oslobodzovaní Kysúc.

S učiteľmi žiaci navštívia pamätné miesta a pamätníky, ktoré pripomínajú dejiny a tragické udalosti tohto regiónu. „História je pre nás určitým apelom, aby sme sa z nej poučili a neopakovali rovnaké chyby. Preto je dôležité, aby sa aj mladá generácia oboznámila s tým, čo sa dialo pred desiatkami či stovkami rokov a čo sa bezprostredne dotýkalo nášho Slovenska alebo priamo Žilinského kraja. Našou úlohou je priblížiť im tieto udalosti a aj preto máme grantový program, ktorý to umožňuje. A rovnako aj preto sme s Maticou slovenskou spolupracovali na vydaní takzvaného Župného dejepisu. Knihu spracúvajúcu dejiny z regionálneho pohľadu Žilinského kraja sme distribuovali do stredných škôl a verím, že bude pre študentov výbornou pomôckou pri poznávaní našej histórie,“ doplnil predseda ŽSK.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *