utorok - 23. júla, 2024
, Prvé semifinále Eurovízie 2016: Česká republika je vo finále!

Prvé semifinále Eurovízie 2016: Česká republika je vo finále!

Prvý semifinálový večer Eurovízie 2016, ktorý prebehol 10. mája, sa niesol vo veľkom až napätom štýle v Global Arene vo švédskom Štokholme. 18 krajín predviedlo neuveriteľné výkony, ale iba 10 z nich sa mohlo posunúť do finále. Medzi nimi konečne patrí aj Česká republika vďaka speváčke Gabriele Gunčíkovej so skladbou „I Stand“. Prečítaje si „Minútu po minúte“ z toho úžasného večera.

ONLINE

*23:05 – Poznáme prvých 10 postupujúcich krajín. Medzi nimi patrí aj Česko a my sa z toho veľmi tešíme. Zajtra už o po 21.00 hod. moderátorka Petra Buková vás prevedie druhým semifinálovým večerom na vlnách Rádia Rebeca. Nezabudnite si nás naladiť! Ďakujem za vašu pozornosť, prajem vám ešte pekný zvyšok večera.

*22:58 – Do finále postupujú: Azerbajdžan, Rusko, Holandsko, Maďarsko, Chorvátsko, Rakúsko, Arménsko, Česká republika, Cyprus a Malta.

*22:56 – Jon Ola Sand, hlava celej Eurovízie, zhodnotil, či celé hlasovanie prebehlo v poriadku. Momentálne moderátori prichádzajú k samotným výsledkom.

*22:54 – V Green Roome sa objavili traja zástupcovia (Francúzsko, Španielsko a Švédsko) z veľkej päťky, ktorí majú svoje miesto vo finále isté.

*22:47 – Tanečné zoskúpenie The Grey People predviedli neuveriteľné predstavenie. Európa si prešla najhoršou krízou za posledné desaťročia. Hlavnou myšlienkou tanca bolo poukázať na vlastnú identitu. Čo skutočne znamená mať domov a teda byť doma.  sme sa na chvíľu zastaviť a premýšľať o tom, čo skutočne znamená identity. Čo sa doma skutočne znamená. Mnoho ľudí prišlo o svoj domov práve vo vojnových časoch. Naozaj srdcervúce vystúpenie zakončené držaním sa ruky všetkých ľudí v publiku.

*22:45 – Koniec hlasovania! Ktorých 10 krajín sa posunie do finále?

*22:40 – Momentálne prebieha po druhýkrát rekapitulácia všetkých 18-tich krajín. Ako prebieha hlasovanie? Pozrite si v nasledujúcom videu.

*22:36 – Moderátorka Petra Mede upozorňuje, že len 10 krajín postúpi z tejto zostavy do finále. Ďalej divákom pripomína víťazov Eurovízie zo Švédska ako ABBA, či Loreen. Samozrejme, nezabudla sa pochváliť, že všetkých víťazov osobne pozná a dokonca ich má aj ako priateľov na sociálnej sieti.

*22:29 – V tomto momente sa otvorili všetky možné linky a diváci môžu hlasovať za svojho favorita. Tento večer sa na pódiu predviedlo 18 krajín. Diváci nemôžu zahlasovať za favorita z jeho krajiny! Prebieha rekapitulácia dnešných semifinalistov.

*22:26 – Ira Losco bude v Štokholme reprezentovať Maltu s piesňou Walk on Water. Pieseň hovorí o pokuse dosiahnuť svoje sny a túžby. Ira patrí k najväčším menám v maltézskom hudobnom priemysle. Jej pieseň patrí na YouTube k najviac sledovaným, už dnes má skoro 4 milióny vzhliadnutí. Nepripomína vám skladba niečo? Čiastočne singel vyznie ako z tvorby známej speváčky Emeli Sandé. Hudobný výtvor má predpoklad dostať nielen do finálnej zostavy, ale aj stať sa tohtoročným letným hitom.

*22:22 – Tento rok na obrovskom pódiu vystúpi aj zloženie z Bosny a Hercegoviny. Dalal, Deen, Ana & Jala sú medzinárodne uznávaní umelci s viac ako 150 národnými a medzinárodnými cenami. Budú reprezentovať Bosnu a Hercegovinu s piesňou Ljubav Je.  Kultúru ako aj šarm tejto krajiny predviedli naplno vo veľmi emotívnej skladbe. Síce preklad tejto skladby poriadne nepoznám, avšak už zo samotného prevedenia môžem usúdiť to, že láska dokáže prekonať všetky prekážky.

*22:18 – Zastupovať Island na tohtoročnej Eurovízii si vyslúžila huslistka, speváčka a skladateľka Gréta Salóme so singlom „Hear Them Calling“. Je to jej druhá účasť v súťaži – v roku 2012 dosiahla finále. Hre na husle sa venuje od svojich štyroch rokov. Pieseň Hear Them Calling je o hlasoch, ktoré počujeme v nás každý deň, či už ide o pozitívne alebo negatívne myšlienky. Odkazom piesne je, že treba počúvať pozitívne hlasy, pretože tie nás zavedú domov. Pieseň má zaujímavú a unikátnu grafiku a choreografiu, ktorá má odrážať text piesne.

*22:14 – Nasledujúca pieseň nás zavedie na Balkán. Highway je čiernohorská pop-rocková skupina z Podgorice. Ak Vás teraz napadnú tradičné balkánske piesne, tak divákov čaká obrovské prevkapenie. Spoločne budú reprezentovať Čiernu Horu v Štokholme s piesňou The Real Thing.

*22:10 – Byť súčasťou Eurovízie bolo vždy Samriným snom. O účasť v nej sa pokúšala už ako 16-ročná v roku 2012. Z krajiny ohňa prišla publiku predviesť skladbu „Miracle“. O čom je skladba? Ide o rozchod, po ktorom prichádza zázrak na uzdravenie a nové začiatky. Silná skladba poukazuje na to, že nikdy druhá osoba nebude mať nad vami toľko kontroly, aby ste sa nedokázali pozbierať a pokračovať ďalej na svojej životnej ceste. Nerada si strihá svoje dlhé vlasy, úplne zbožňuje svojho sedemročného psa Artiho. Mestom jej snov je New York.

*22:06 – Petra Mede nechala divákov nahliadnuť do Green Room, kde sa nachádzajú všetci semifinalisti. Na paškál si zobrala Serhata zo San Marína. Moderátorka bola veľmi nadšená zo speváka. O kúsok ďalej sa presunula k Douwe Bob, ktorý tento večer odprezentoval skladbu „Slow Down“. Ihneď na to sa premiestnila k jej ruskému kamarátovi Sergejovi. Divákom prezradila, že spevák vlastní pekáreň.

*22:03 – Nezastaviteľný Juri sa stal najžiarivejším a milovaným mladým umelcom v Estónsku s podporou celého národa. Juriho hlboký a zmyselný tón poskytuje možnosť spievať v mnohých štýloch. Nebojí sa používať svoj bass-baritone od popu a soulu až po viac modernú elektronickú hudbu. Medzi jeho zaľúby patrí predovšetkým prechádzanie sa v prírode. Skladba „Play“ v sebe ukrýva prvky novodobého štýlu avšak vďaka jeho hlasu môžeme mať pocit, že pieseň znie veľmi „staro“.

*21:59 – Má síce len 18, ale už teraz je veľmi talentované dievča. Tento rok Rakúsko reprezentuje speváčka Zoe so skladbou „LOIN D’ICI“  naspievanou vo francúzštine. Prečo v tomto jazyku? Pretože práve jej starí rodičia žijú v krajine tohto „jazyku lásky“. Klip ako aj skladba nesú myšlienku nájdenia vlastného raja. Na konci vystúpenia ostala veľmi dojatá z veľkej podpory publika.

*21:55 – Skupina Minus One bola vybraná interne, aby reprezentovala ostrov Cyprus na tohtoročnej Eurovízii s piesňou Alter Ego. Členmi skupiny sú Francois Micheletto, Constantinos Amerikanos, Harrys Pari, Antonis Loizides a Chris J. Minus One je grécka cyperská skupina, ktorá hrá všetko – od popu a rockových klasík, až po dnešnú modernú hudbu.

*21:51 – Česká republika tento rok stavila na silnú kartu akou je Gabriela Gunčíková. Je to speváčka so skúsenosťami zo zahraničia a neskutočne veľkým hlasovým rozsahom. Pieseň bola napísaná medzinárodným tímom: Christian Schneider, Aidan O’Connor a Sara Biglert. Už pri začiatku vystúpenia na pódiu si okamžite získala fanúšikov. My z Rádia Rebeca držíme Gabriele palce a veríme, že sa Česko tento rok prebojuje až do finále.

*21:46 – Minulý rok Rusko reprezentovala speváčka Polina so skladbou „A Million Voices“. Skladba mala veľké predpoklady stať sa víťaznou. No nestalo sa. Tento rok prichádza obhájiť rusko spevák Sergej Lazarev. Pieseň You Are The Only One bola zložená známymi eurovíznymi legendami – Dimitrisom Kontopoulosom a Philipom Kirkovom. Tvorcovia videoklipu sa neuveriteľne vyhrali s grafikou. Živé vystúpenie tohto speváka sa nieslo v štýle minuloročného víťaza. Teda plno efektov, ktoré nejedného diváka potešili.

*21:43 – Svoje zastúpenie v Eurovízii majú aj najmenšie štáty Európy. Serhat je úspešný spevák, producent, ktorý sa rozhodol pracovať v showbiznise po tom, čo dokončil Fakultu zubného lekárstva na Univerzite v Istanbule. Pred vystúpením má zaužívané vypiť mätový čaj a pomodliť sa. Jeho súťažná pieseň „I don’t know“ je o kvitnúcej láske, ktorá v nás rastie aby potom ovládla celé naše bytie.

*21:38 – V Štokholme reprezentuje Arménsko speváčka Iveta Mukuchyan. Žena s obrovským hlasovým rozsahom to na divákov vybalila v poriadnom štýle. Samotné pódium sa premenilo na ohňovú šou. Skladbu „LoveWave“ sama napísala. Okrem spevu sa venuje aj herectvu.

*21:35 – Až zo samotného Holandska prichádza na pódium Douwe Bob. Publiku odprezentuje skladbu „Slow Down“. Slow Down je „protest song“ proti požiadavkám dnešného moderného života. Douwe verí, že je nevyhnutné zastaviť sa a pozrieť sa, čo je skutočne v živote dôležité.

*21:32 – Mans Zelmerlow a Petra Mede sa zahrali na taxikárov a fanúšikov, ktorí prichádzali z rôznych krajín odviezli na miesto konanie tejto súťaže.

*21:28 – Krajina so slovenským Morom. Odtiaľ pochádza ďalšia súťažiaca Nina Krajlič. Po víťazstve v talentovej súťaži bola nominovaná, aby reprezentovala Chorvátsko na tohtoročnej Eurovízii. V Štokholme bude spievať pieseň Lighthouse. Ako je z názvu známe, pieseň je o nádeji, ktorá nám dodáva silu prekonať rôzne prekážky. Nina Kraljič je 24-ročná študentka z Lipovljane.

*21:25 – Náš južným susedom, akým je Maďarsko vyslalo zabojovať o titul Eurovízie 2016 speváka Freddieho. Pieseň „Pioneer“ je v rockovom štýle so silným textom poukazujúci na naše vnútorné boje, s ktorými sa stretávame tvárou v tvár každý deň. My musíme byť natoľko silní, aby sme sa problémom dokázali postaviť a vziať plnú zodpovednosť za naše rozhodnutia.

*21:21 – Moldavsko vyslalo tento rok speváčku Lidiu Isac so skladbou „Falling Stars“. Narodila sa v Rusku a hudbe sa venuje od malička. Eurovíziu  berie ako úžasnú skúsenosť získať nové kontakty a zároveň spoznať iné kultúry na jednom pódiu.

*21:17 – Teraz sa presunieme do obľúbenej destinácie Slovákov, do slnečného Grécka.  Zaujímavá kombinácia modernej hudby s prvkami ľudovej tvorby. To prináša zoskúpenie akým je Argo. Pieseň „Utopia Land“ je spievaná v angličtine, gréčtine a dialekte používanom v oblasti Čierneho mora. Rozpráva o našej životnej ceste, keď často zo súmraku kráčame k slnečným dňom. Okrem klasického spevu sa v ňom objaví rap.

*21:13 – Na pódiu sa objavila speváčka Sandja z Fínska so skladbou „Sing It Away“. Okrem toho, že je speváčka je aj skladateľka mestského popu. Jej korene siahajú do Indie. Eurovízia jej poskytuje príležitosť uspieť u európskeho publika. Získať viac fanúšikov v Európe bol vždy jej sen a definitívny cieľ.

*21:07 Moderátormi tohto roku budú Måns Zelmerlöw a Petre Mede. Po troch rokoch sa opäť koná v Eurovízia vo Švédsku. Privítali všetkých divákov klasickou vetou: „Welcome Europe!“ (v preklade „Vitaj Európa!). Moderátori okrem angličtiny musia využívať aj iné európske jazyky ako nemčinu, či francúzštinu.

*21:05 – Po úvodnom vystúpení majú diváci možnosť sledovať video upútavku k tohtoročnej Eurovízii 2016. Hlavným sloganom je „Come Together“. Názov je prevzatý od kapely Beatles.

*21:01 – Hneď v úvode odznela minuloročná víťazná skladba „Heroes“ od speváka Månsa Zelmerlöwa. Tento raz nepoužil pri vystúpení kreslené postavičky, ale deti. *21:00 – Začína prvé semifinálové kolo Eurovízie 2016!

*20:55 – Dnes budem pre vás ja, Matej Somr,  ONLINE monitorovať priebeh dnešného prvého semifinálového večera zo švédskeho Štokholmu.

*20:51 – „Potrebujem pár minút ticha pred samotnou šou,“ vyjadril sa maďarský spevák Freddie v rozhovore pre Eurovision.TV.

*20:45 – Česká republika má vďaka skladbe „I Stand“ od Gabriely Gunčíkovej tento rok veľké predpoklady dostať sa do finále. Združenie OGAE Slovakia zverejnilo na svojej stránke súťaž o zaujímavé promo materiály českej reprezentantky.

*20:32 – Nervozita stúpa! V zákulisí cítiť obrovské napätie. Každý semifinalista dostal tak povediac možnosť poslednej skúšky. Uvidíme, čo nám predvedú počas večera .

*20:25 – Dnešní súťažiaci sa už pomaly, ale isto chystajú na svoj večer. Predstavia sa 18 delegácií z rôznych krajín, avšak hlasovať bude môcť až 21 krajín.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *