štvrtok - 18. apríla, 2024
, Župa zrekonštruovala ďalších 18km ciest ku vyhľadávaným kultúrnym pamiatkam
Foto: ŽSK

Župa zrekonštruovala ďalších 18km ciest ku vyhľadávaným kultúrnym pamiatkam

Žilinský samosprávny kraj v týchto dňoch ukončuje realizáciu rozsiahleho cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov, ktorý bol primárne zacielený na rekonštrukcie vybraných úsekov ciestvedúcich k národným kultúrnym pamiatkam.Okrem nich sa komplexne zmodernizoval aj interiér kaštieľa v Oščadnici, v ktorom sídli Kysucká galéria.

Ako upresnila krajská županka Erika Jurinová: „V rámci tohto projektu sme obnovilispolu takmer 18 kilometrov ciest v každom z piatich regiónov Žilinského kraja. Chceme, aby všetci obyvatelia nášho kraja pocítili benefity realizácie projektu.“V regióne Turca sa zrekonštruovali tri úseky v katastroch Sklabine, Blatnice, Folkušovej a Mošoviec v celkovej dĺžke takmer 5,5 km, na Kysuciachsa opravila časťcesty v Novej Bystrici, v Hornom Považíprešli modernizáciou takmer 3 km ciest v Kotešovej, Svederníku a Žiline-Závodí, na Liptove sa asfaltovalo na troch úsekoch v Pribyline a Liptovskej Teplej a na Orave vo Vyšnom Kubíne, Osádke, Malatinej a Zuberci.

Rekonštrukčné prácezahŕňali odfrézovanie starého asfaltu, zrezanie krajníc a položenie nového krytu, na niektorých úsekoch sa pristúpilo aj ku kompletnej výmene podložia a odvedeniu vody z podložia. Súčasťou projektu bola aj obnova vodorovného dopravného značenia. „Rekonštrukciou sa odstránili výtlky na cestách, zamedzilo sa ich podmývaniu a zvýšila sa bezpečnosť cestnej premávky, čo výrazne zvýšilo komfort ich využitia obyvateľmi a návštevníkmi kraja,“ doplnila riaditeľka odboru dopravy ŽSK Gabriela Tisoňová.

Rekonštrukcie ciest sú súčasťou projektu ,,Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,“ ktorý je financovaný v rámci programuInterreg V-A Slovensko – Česko. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj. Náklady na projekt na slovenskej strane sú vo výške viac ako 3,2 milióna eur. Župa spolufinancovala projekt vo výške 161 407 eur.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …