piatok - 21. júna, 2024
slnečné okuliare, 4 dôvody, prečo by ste mali nosiť slnečné okuliare aj v zime
Ilustračné foto: gpointstudio/Shutterstock.com

4 dôvody, prečo by ste mali nosiť slnečné okuliare aj v zime

Je prirodzené, že si slnečné okuliare spájame väčšinou len s plážou, výletmi a horúcim letným obdobím. V zime na tieto dôležité doplnky nemyslíme a zabudneme z dôvodu menšieho počtu hodín slnečného svitu ochranu očí používať. Avšak, aj počas zimy a chladnejších mesiacov v roku  sú naše oči stále náchylné na poškodenie.

Akýkoľvek sneh na zemi môže odrážať svetlo späť do vašich očí a spôsobiť oslnenie, únavu zraku, zhoršené videnie, vysušenie a ďalšie nepríjemné problémy. Ako to zmeniť?

Na ochranu tela pred mrazmi použijeme v takýchto prípadoch teplý sveter a bundu, našim očiam pomôžu zas slnečné okuliare, ktoré treba nielen z týchto, ale aj nasledujúcich dôvodov nosiť aj v zime.

Vyhnete sa nadmernému vysušeniu

V chladnom a extrémnom počasí môže silný vietor spôsobiť, že vaše oči stratia prirodzenú vlhkosť a vysušia sa. To im spôsobí bolesť a následne povedie k pocitom nepohodlia, ktoré v kritických prípadoch dokáže odstrániť už len ten najlepší očný lekár z Nitry.

Keďže je pravdepodobnejšie, že okná vo svojom dome necháte zatvorené, aby ste sa vyhli chladnému počasiu a zapli kúrenie, zvýšená vlhkosť môže spôsobiť veľmi silné vysušenie oči.

Aby ste tomu zabránili, môžete urobiť niekoľko vecí. Po prvé, zostaňte hydratovaní pitím veľkého množstva vody. Udržiavanie hydratácie celého tela tiež zvýši úroveň vlhkosti vo vašich očiach. Ďalším spôsobom boja proti suchému oku je zvýšiť príjem omega-3 rybieho oleja, ktorý môže pomôcť stimulovať tvorbu sĺz. Môžete si tiež kúpiť zvlhčovač vzduchu na udržanie vlhkosti vo vzduchu vo vašom dome, ktorý hydratuje pokožku, vlasy a oči.

Kontaktné šošovky a nosenie slnečných okuliarov majú zvlhčujúci účinok na vaše oči tiež, pomáhajú znižovať a minimalizovať príznaky suchých očí počas dňa a dokonale ich chrániť. Môžete použiť aj hydratačné očné kvapky, ktoré udržia vaše oko hydratované.

Chránia vaše oči pred UV žiarením

Pravdepodobne už viete, že UVA a UVB lúče sú dva typy ultrafialového žiarenia zo slnka, ktoré môže spôsobiť poškodenie kože. Dlhodobé vystavenie UV žiareniu – dokonca aj v zime – tiež zvýši vaše šance na problémy s očami, ako napríklad:

  • Vekom podmienená makulárna degenerácia, hlavná príčina straty zraku u starších ľudí.
  • Katarakta, zakalenie prirodzenej šošovky oka.
  • Spálenie rohovky slnkom (fotokeratitída), krátkodobé, ale intenzívne vystavenie UVB lúčom, ktoré môže spôsobiť dočasnú stratu zraku.
  • Pterygium, rast, ktorý sa môže rozšíriť do rohovky a blokovať videnie.
  • Rakovina kože, ktorá sa môže vyskytnúť okolo očných viečok.

Dobrou správou je, že vaše obľúbené slnečné okuliare sú vynikajúce na blokovanie týchto škodlivých UV lúčov a chránia vaše oči pred slnkom aj v zime.

Nosenie slnečných okuliarov v zime  tiež môže pomôcť zabrániť vzniku vrások jemnej pokožky okolo očí. Ak vám teda záleží na zdraví a kráse vášho tela, neváhajte tieto doplnky pravidelne nosiť.

Len dobrý alergológ v Trenčíne vám v opačnom prípade pomôže s liečbou ochorení, ktoré sa stali reakciou na výrazné a nepríjemné oslnenie vašich očí.

Znižujú oslnenie

Oslnenie je v skutočnosti na jeseň a v zime ešte horšie a intenzívnejšie, pretože, keď je slnko nižšie na horizonte, dopadá na zem a odráža sa pod menším a jasnejším uhlom. Sneh, ľad, spätné zrkadlá a semafory vytvárajú jasné odrazy. Hoci je zimná krajina zázrakov krásna, jej oslnenie môže zhoršiť vašu schopnosť vidieť pri chôdzi, lyžovaní alebo šoférovaní.

Keď však nosíte slnečné okuliare, výrazne toto oslnenie nielen počas jazdy znížite, čím ochránite seba aj ostatných okolo vás. Navyše, vaše oči budú oveľa pohodlnejšie! A ak bežne nosíte okuliare, stále sa môžete vyhnúť oslneniu dioptrickými slnečnými okuliarmi.

Eliminujú únavu očí a bolesti hlavy

Pri jasnom osvetlení sa zreničky automaticky zúžia, pri slabom osvetlení sa naopak zreničky automaticky rozšíria. Takéto namáhanie očí sa vyskytuje pri extrémne jasnom alebo nedostatočnom osvetlení, keď sa zreničky nedokážu prispôsobiť na pohodlnú úroveň jasu. V interiéri môžete tento extrém v zime eliminovať návrhom kvalitného LED osvetlenia. Ale čo vonku?

Sietnice v zadnej časti oka sú citlivé na svetlo a pri extrémne jasnom zimnom slnku alebo snehu sa vaše zreničky nemôžu dostatočne zúžiť, aby sa znížilo vystavenie svetlu. To spôsobuje žmúrenie, čo vedie k namáhaniu očí a dokonca k bolestiam hlavy.

Slnečné okuliare vám množstvo takéhoto svetla, ktoré sa dostane do vašich očí, pomôžu výrazne znížiť. Obzvlášť efektívnou možnosťou sú fotochromatické šošovky: teda tie, ktoré sa automaticky stmavia, keď sú vystavené jasnému slnečnému žiareniu alebo odrazom.

Ako vidíte, aj v zime sa vám nosenie slnečných okuliarov vyplatí.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …