štvrtok - 29. februára, 2024
starostlivosť o práčku, 5 skvelých tipov na starostlivosť o vašu práčku
Ilustračné foto: aleks333/shutterstock.com

5 skvelých tipov na starostlivosť o vašu práčku

Keďže práčka by mala zabezpečiť nielen čistotu, ale aj hygienu, treba sa o ňu aj starať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako môžete tento cieľ dosiahnuť bez veľkej straty času a peňazí.

Hygiena je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Začnite s ňou preto pekne od podlahy a pokračujte k svojim odevom. Ak sa však budete starať len o svoje oblečenie a nie o svoj stroj, ktorý ho čistí, môže sa stať, že sa zariadenie časom pokazí, nepríjemne zapácha a nefunguje tak, ako by malo.

Nasledujúce tipy by mali týmto a iným nepríjemným situáciám predísť.

Baktérie majú rady vlhko a nedostupné priestory

Baktériám sa najlepšie darí na vlhkých miestach. Sucho ich zabíja, takže vysoké teploty prania, sušičky a žehličky účinne zadržiavajú patogény. Myslite na to aj pri čistení spomínanej podlahy a jej pevnej hliníkovej prechodovej lišty. Nedostupné priestory sú pre šírenie baktérií a vírusov “úrodnou pôdou“.

Nebojte sa použiť vyššiu teplotu vody

Raz až dvakrát do mesiaca by ste mali prať aspoň na 60°C s vysokoúčinným alebo univerzálnym pracím prostriedkom s bielidlom v pevnej forme. Umývací cyklus by mal trvať aspoň hodinu. Predídete tak tomu, aby sa v práčke tvorili vrstvy hlienu z baktérií a plesní (tzv. biofilm), ktoré bežne nevedú k škodlivému zaťaženiu bielizne mikróbmi, ale nepríjemne zapáchajú a môžu sa usadiť aj v textíliách. Ak to nie je pre vodný kameň v práčke možné, stačí do nej inštalovať náhradné ohrievacie teleso Bosch.

Nechajte priestor bubna dobre vysušiť

Po vybratí bielizne nechajte otvor alebo veko práčky otvorené a vytiahnite priehradku na pranie. Vďaka tomu môže vlhkosť uniknúť a všetko v zariadení sa vysušiť. Aj dehydratácia bráni rastu choroboplodných zárodkov.

Nenechávajte v práčke bielizeň príliš dlho

Doprala sa v práčke bielizeň? Potom práčku vždy čo najrýchlejšie vyprázdnite. Určite ju nepoužívajte ani ako kôš na špinavú bielizeň. Tá môže byť vlhká, čo môže spôsobiť predčasné opotrebovanie zariadenia a potrebu nových náhradných dielov Bosch.

Vyčistite gumené tesnenie a otvor

Každý mesiac skontrolujte a vyčistite gumenú manžetu na dvierkach a gumu dvierok, či na nej nie sú vlákna, vlasy, zvyšky čistiaceho prostriedku, vlhkosť, zvyšky vody atď. Aj toto všetko je ideálnou živnou pôdou pre mikróby a plesne.

Vieme, že času na čistenie nie je veľa, no ak si ho v priebehu mesiaca nájdete, práčka vám bude slúžiť roky.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …