Sviatočný pondelok, 17.11.2014, bol výnimočný nielen tým, že sme si pripomenuli 25. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu, ale v srdci Turca, v Slovenskom komornom divadle v Martine sa odohrali naozaj nevídané veci. Nádherným a bohatým kultúrnym programom vyvrcholil projekt Tanec spája – umenie zbližuje, ktorý bol prostredníctvom netradičných kultúrno-spoločenských aktivít zameraný na prevenciu proti rôznym formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie , antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v našej spoločnosti .
Pracovníci Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine zrealizovali v rámci projektu tri tvorivé víkendy plné tanca, hudby, umenia, tanečných a výtvarných workshopov, diskusií, premietania krátkych filmov o ľudských právach, ale aj prezentácie hip-hopovej kultúry, ktorá sa roky vyvíjala pod tlakom porušovania ľudských práv a slobôd a aj napriek tomu sa stala svetovým fenoménom a svojou rozmanitosťou a originalitou k sebe láka stále viac priaznivcov.V záverečnom programe účastníci tvorivých workshopov odprezentovali časť zručností, ktoré si v rámci projektu osvojili pod taktovkou skúsených lektorov.
V programe vystúpili nadaní muzikanti – gitarista a spevák Dávid Bolek a jazzový „fajnšmeker“ Juraj Glonek. S veľkým nadšením predviedli veselé tanečné vystúpenie deti z tanečnej skupiny SHAKERS DC pod vedením trénera Adama Kmeťa, skvelé umelecké výkony podali aj mládežníci z Detského divadelného súboru Kamarát pod taktovkou Mgr. Evy Benčíkovej, ktorí zahrali vlastné autorské divadelné predstavenie „Aj hviezdy majú svoje problémy“. Upozornili ním na negatíva ľudskej zloby, závisti a neznášanlivosti a ukázali, že vierou v samých seba, vo svoje sny a v priateľov, sa cez prekážky, môžeme dostať až ku hviezdam.
Krásnym zážitkom bolo tanečné vystúpenie piatich najlepších tanečníc, ktoré preukázali svoju zdatnosť a chuť pracovať na tanečných lekciách s poprednými československými lektormi počas všetkých tvorivých víkendov projektu. Do záverečnej choreografie si ich vybral ostrieľaný šoumen, choreograf a lektor Branislav ,,BranuOne,, Bašista, ktorý práve prostredníctvom tejto choreografie vyjadril, aké je dôležité bojovať za svoje sny a práva, nenechať sa odradiť neprajnosťou, ale pritom mať svoje zásady a byť čestný aj keď svet okolo nás je často krutý a nie vždy hrá fér.Talentované tanečníčky z úspešnej a populárnej tanečnej skupiny SHAKERS DC si svoje predstavenie pripravili „na mieru“ – tak, aby ladilo s hlavnou témou projektu. Svojím výkonom vtiahli publikum do príbehu choreografie a boli odmenené búrlivým potleskom takmer plného divadelného štúdia.
V rámci programu odovzdala riaditeľka TKS Mgr. Nataša Petrová ceny odmeneným autorom literárno-výtvarnej súťaže, ktorá bola súčasťou projektu: Tanec spája-umenie zbližuje. Ocenenia získali – Matej Krištof z Martina, Elena Briestenská z Turčianskych Teplíc, zoskupenie LIVE PAINTING, za ktoré ocenenie prevzal člen kolektívu a lektor TSUZ pre graffiti a street art v jednej osobe, Martin Hríb a Eva Beňová z Martina. Ako najakčnejší „workšopák“ si cenu slávnostne prevzal stále usmiaty Riško Pažický.
Moderátor programu a zároveň koordinátor projektu Adama Kmeť poďakoval všetkým, ktorí sa do projektu zapojili: kolektívu pracovníkov TKS, partnerom a sponzorom. Potlesk a veľké poďakovanie za osobný prínos patrilo lektorom, ktorí na workshopoch, seminároch a diskusiách nechali kus svojho JA a svojím životným postojom účastníkom ukázali, že kultúra, ktorej sú súčasťou, ktorú tvoria a posúvajú stále vpred, nie je len pozlátkom v hudobných klipoch a hollywoodskych filmoch. Ukázali mladým ľuďom, aké je dôležité vážiť si nielen seba, ale aj všetkých ostaných, pretože všetci sme sa narodili ako ľudia a máme právo žiť slušný a plnohodnotný život. Len tvrdou prácou, často so sebazaprením a pokorou sa môžeme dostať k vysnívanému cieľu. Lektormi projektu Tanec spája-umenie zbližuje boli : Wahe Akopjan, J.K. Sanchez, Tomáš T-Boy Dráfi, Branislav „BranuOne“ Bašista , Linda Rančáková , Marcela Hrúzová, DJ Yaksha – Michal Novotný, DJ SHIMO – Marek Šimončič, a Andrej Kratochvíl.
O tom, ako tvorivé workshopy prebiehali, sa diváci dozvedeli z kreatívne spracovaného videa, ktoré pripravil fotodokumentarista celého projektu, nadaný fotograf Andrej Kratochvíl. Výstavu jeho veľkoplošných fotografií spolu s výtvarnými prácami, ktoré vznikli počas projektu si mohli všetci návštevníci pozrieť po skončení programu vo foyer Štúdia SKD.
Projekt TANEC SPÁJA – UMENIE ZBLIŽUJE realizovalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK od septembra do novembra 2014. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd a spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Zdroj: TKS Martin
Foto: Andrej Kratochvíl
Archív TKS