Slovenská národná knižnica postupne verejnosti sprístupňuje vo svojej Digitálnej knižnici zdigitalizované objekty, ktoré vznikli ako výsledok realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív a vznikajú ďalej v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie.
V týždni od 15. februára pribudlo v Digitálnej knižnici 2800 vedeckých a odborných časopisov a 29 546 článkov z nich. Najväčšie zastúpenie majú v tomto prírastku články z vedeckých a odborných medicínskych časopisov a zborníkov z odborov farmácia, endokrinológia, interná medicína, kardiológia, onkológia, paliatívna medicína, gynekológia, rádiológia, pneumológia, pediatria a ďalších.
Najväčším, najhodnotnejším a najzaujímavejším kompletom sú články z najstaršieho vedeckého a odborného časopisu Bratislavské lekárske listy. Časopis založil profesor Kristián Hynek, zakladateľ a rektor Univerzity Komenského. Vychádza bez prerušenia od r. 1921 a stal sa uznávaným medzinárodným časopisom pre medicínu a biologicko-lekárske vedy a reprezentantom medicínskeho výskumu na Slovensku. Periodikum sa v zmysle Deklarácie NR SR stalo v roku 2012 kultúrnym a vedeckým dedičstvom Slovenskej republiky.
Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici používateľom celkovo sprístupnených 415 243 zdigitalizovaných objektov – 22 372 kníh, 48 647 čísel periodík, 331 658 článkov a 12 566 pohľadníc. V rámci lokálnej siete Slovenskej národnej knižnice majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov – k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Zdroj: snk.sk
Foto: pixabay.com