Považské múzeum v Žiline otvorilo jedinečnú výstavu vzácnych exponátov spojených s vojenskými výpravami na Hodvábnej ceste od 5. storočia pred naším letopočtom až do 19. storočia. Výstava trvá do 26. apríla vo výstavnej miestnosti pod terasou Budatínskeho hradu.
Hodvábna cesta ako spojenie medzi Západom a Východom v staroveku, stredoveku aj ranom novoveku slúžila predovšetkým na obchodné účely. Avšak obchod nebol zďaleka jedinou príčinou jej existencie. Týmto komunikačným kanálom sa šírili rôzne myšlienky, ideológie a náboženské smery. Priebeh Hodvábnej cesty bol často ovplyvňovaný vojenskými ťaženiami, z ktorých mnohé sa stali trvalou súčasťou svetových dejín. „Vojenské udalosti na Hodvábnej ceste mali vždy priamy dopad na dejiny Európy. Ovplyvnili etnické, geografické a politické usporiadanie krajín. Na našom území to boli napríklad boje zodpovedné za pád Veľkomoravskej ríše.“ približuje PhDr. David Majer, historik umenia a autor výstavy.
Výstava mapuje obdobie od grécko – perzských vojen cez slávne časy Rímskej ríše na jednej strane a čínskej dynastie Chan na strane druhej až po existenciu Osmanskej ríše a čínskej dynastie Ming. „Kočovníci z východnej Ázie, pre ktorých bol charakteristický nomádsky spôsob života, priniesli mnoho noviniek aj do výzbroje a výstroje vojsk. Okrem lukov to boli predovšetkým šable, jazdecké strmene a rôzne typy ázijských prílb. Boli totiž vynikajúcimi jazdcami, čo im spolu so silnou lukostreľbou a účinnou taktikou zabezpečilo mnoho víťazstiev.“ vysvetľuje PhDr. David Majer. Návštevníci okrem zbraní uvidia aj rôzne mince, šperky a keramiku. Okrem iného sa môžu tešiť na kópiu rímskej legionárskej prilby a ceremoniálny meč Tuarégov.
Jedinečná výstava, ktorej artefakty pochádzajú zo súkromných zbierok, bude v priestoroch Budatínskeho hradu do 26. apríla 2019. Komentovaná prehliadka pre verejnosť k výstave Od Alexandra k Džingischánovi, ktorá sa uskutoční 2. marca o 15.00 hod. vo výstavnej miestnosti pod terasou Budatínskeho hradu.
Zdroj: Považské múzeum v Žiline