štvrtok - 14. novembra, 2024
, Hydroizolácia: Riešenie pre nadmernú vlhkosť vo vašej kúpeľni
zdroj: shutterstock

Hydroizolácia: Riešenie pre nadmernú vlhkosť vo vašej kúpeľni

Voda je život. Veď aj samotní vedci tvrdia, že na prežitie vo svete nepotrebujeme nič iné len kyslík a túto vzácnu tekutinu. Okrem svojho blahodarného pôsobenia na vnútorné orgány tela, má zmysel ňou hydratovať aj našu pokožku. V tej správnej teplote a intenzite prúdu alebo tlaku, pôsobí ako zázračný prostriedok na zlepšenie vlastností pokožky, nechtov aj vlasov a zároveň sa stará o správnu psychickú rovnováhu, pretože pôsobí na naše zmysly.

Ak sa však konkrétne množstvo vody zhromažďuje na jednom (uzavretom) mieste, môže spôsobovať aj problémy. Komplikácie v podobe nadmernej vlhkosti, ktorá nemá s okolitými stavebnými materiálmi a povrchom žiadne zľutovanie. Ako predísť ich poškodeniu?

Prevenciou v podobe hydroizolácie. Na zabezpečenie ochrany kúpeľne pred nadmernou vlhkosťou je potrebná izolácia kúpeľne, najlepšie priamo pod dlaždicami. Výsledok podporí aj dobre zvolený obkladový materiál a doplnky značky Geberit.

Prečo hydroizolácia podlahy v kúpeľni

Vysoká vlhkosť, zmeny teplôt, periodická tvorba pary a kondenzátu – to všetko má nepriaznivý vplyv na povrchovú úpravu a celkovú situáciu v kúpeľni. Vlhkosť cez švy preniká pod dlaždice, tam sa hromadí, čím vytvára ideálne podmienky pre množenie plesní, húb a škodlivých baktérií.

Správna hydroizolácia kúpeľne je potrebná na ochranu betónovej základne kúpeľne pred nepriaznivými účinkami vlhkosti. Hydroizolačná vrstva slúži ako záruka bezpečnosti stien, stropu a podlahy v prípade mimoriadnych udalostí spojených s únikmi väčšieho množstva vody, záplavami alebo poškodením potrubia.

Druhy materiálov izolácie

Materiály na hydroizoláciu podlahy a stien kúpeľne sú veľmi rozmanité. Tradičným zložením na hydroizoláciu je bitúmen, ktorý je tiež impregnovaný lepivými materiálmi, ale moderný priemysel ponúka aj mnoho ďalších možností. Medzi ďalšie najobľúbenejšie typy sa radia:

  • poťahovacie materiály;
  • lepenie s hydroizolačnou impregnáciou;
  • pastovité a tekuté zmesi;
  • penetračné hydroizolačné zlúčeniny, ktoré menia štruktúru pórovitých materiálov (napríklad betónu);
  • suché zmesi na výrobu roztokov;
  • nepremokavá omietka určená nielen na izoláciu, ale aj na vyrovnávacie povrchy;
  • nastriekané zlúčeniny na báze kaučuku alebo polyméru, ktoré po vytvrdení vytvoria hydrobariéru vo forme filmu.

Vyberajte si predajcov a dodávateľov, ktorí sa môžu pochváliť certifikátom kvality ISO 9001, ktorý zaručuje maximálnu spokojnosť zákazníka, pretože si je istý v použití tých najlepších postupov a materiálov pri procese hydroizolácie.

Správne odizolovaná kúpeľňa vám bude slúžiť dlhé roky a zaistí vám potrebný komfort, o ktorom ste tak dlho snívali.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

DPF filter, Regenerácia alebo repas? Čo je pre DPF filter lepšie?

Regenerácia alebo repas? Čo je pre DPF filter lepšie?

DPF filter, alebo tiež filter pevných častíc, je niečo ako tajný agent vo vašom dieselovom …