nedeľa - 14. júla, 2024
, Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinu
Foto/Zdroj: Mesto Žilina

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinu

Prvá prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinský kraj. Na Úrade Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) ju vo štvrtok 15. augusta prijala prvá slovenská županka Erika Jurinová. Na druhý deň spoločne navštívili krajské Centrum sociálnych služieb Letokruhy v Žiline.

Čo označili za najväčší problém?

Počas návštevy mesta zavítala prezidentka na Úrad Žilinského samosprávneho kraja. Následne smerovali jej kroky na stretnutie so žilinským primátorom a zástupcami mesta.V úvode stretnutia vyzdvihol primátor skutočnosť, že sa Zuzana Čaputová stala historicky prvou dámou na čele slovenského štátu.

Na štvrtkovom stretnutí so župankou hovorili o zdravotníctve, sociálnej oblasti, životnom prostredí aj dopravnej infraštruktúre. „Pani prezidentka nám prisľúbila morálnu podporu v tlaku na vládu, aby sa projekty nezastavovali a pokračovala výstavba dôležitých diaľničných úsekov v kraji,“ povedala županka Erika Jurinová.

Cieľom stretnutia s primátorom bolo oboznámiť sa so situáciou v Žiline. Pani prezidentku zaujímali problémy, ktorým mesto dlhodobo čelí. Vzájomne sme sa zhodli, že najväčším problémom je nevybudovaná diaľničná sieť. Mesto a Žilinčania na to doplácajú tým, že ich denne trápi zhustená dopravná situácia. Okrem toho sme sa venovali i otázkam životného prostredia, bytovej politiky a sociálnej oblasti,“ skonštatoval primátor Peter Fiabáne. Ako ďalší problém vidí primátor potrebu modernizácie mesta pomocou smart-technológií. Primátor však zdôraznil odhodlanie pracovať na zlepšení problémov, ktoré mesto trápia.

Vyzdvihla prácu opatrovateľov a opatrovateliek

Spoločný program pokračoval v piatok (16. augusta) návštevou Centra sociálnych služieb Letokruhy v pôsobnosti Žilinskej župy a mestského Denného stacionára a Denného centra v časti Vlčince.

Letokruhy patria k najväčším zariadeniam sociálnych služieb na Slovensku s takmer tromi stovkami klientov. ,,Zapôsobili na mňa obidve zariadenia, aj mestské aj vyššieho územného celku. Rozprávala som sa s vedením aj s klientmi týchto zariadení. Veľmi som rada, že klienti sú spokojní, to je hlavné,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

, Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinu

Prezidentka dodala, že zariadenia, ktoré sa starajú dlhodobo o seniorov, čelia rovnakým problémom, a to poddimenzovaný počet opatrovateľov, nižší počet lôžok než je potreba v danom regióne a nižšie mzdy. ,,Toto je to, čo treba na Slovensku zmeniť. Je naozaj treba oceniť prácu opatrovateľov a opatrovateliek, lebo počet seniorov bude iba stúpať. Sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únií, a preto je nesmierne dôležitá téma dlhodobej starostlivosti o seniorov,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: Mesto Žilina, kancelária predsedníčky ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …