Národný biografický ústav Slovenskej národnej knižnice /SNK/ pripravil genealogickú konferenciu v spolupráci so Slovenskou genealogicko-heraldickou spoločnosťou a Slovenským národným archívom. Prednášok a diskusií o osobnostiach, ktoré formovali osudy našich predkov sa mohla odborná i laická verejnosť zúčastniť v dňoch 15. a 16. októbra 2014.
„Genealógia, teda pátranie po predkoch a súvislostiach už dávno nie je len čisto odbornou záležitosťou. V praxi si stále viac laikov zhromažďuje informácie o svojich predkoch, zostavujú si rodostromy. Svedčí to o tom, že genealógia sa teší veľkému záujmu“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
O autorite predkov v tradičnej čínskej spoločnosti, vplyv učiteľa na žiaka, príspevky o vzťahu k predkom, učiteľom a vzdelancom vo východných i západných kultúrach či vzory, ktoré mali vplyv na konkrétne rodiny – to sú len niektoré zaujímavé témy, ktoré odzneli na konferencii. Medzi prednášajúcimi boli napríklad Marina Čarnogurská, Šarlota Drahošová, Sádhvi Párvati či Ján Golian.
Posledný blok príspevkov bol venovaný knihám a dielam. Išlo o praktický workshop, počas ktorého súčasní tvorcovia – autori, vydavatelia, knižní grafici a tlačiari – priblížili, ako knihy vznikajú.
Toto podujatie bolo venované všetkým záujemcom o hľadanie vlastných predkov a všetkým tým, ktorí kedy prispeli k ich vzdelávaniu a ktorí dvíhajú spoločnosť k poznaniu. Bolo teda aj akýmsi symbolickým poďakovaním všetkým učiteľom.
Slovenská genealogicko-heraldická spoločnosť vznikla v roku 1991 v Martine na podporu všetkých tých, ktorí sa zo záľuby, vedecky alebo komerčne venujú štúdiu príbuzenských vzťahov rodín so vzťahmi k územiu Slovenska, genealógie, heraldiky a iných príbuzných disciplín. Sídli v priestoroch SNK.
zdroj: SNK
foto: redakcia