pondelok - 22. apríla, 2024
, Juraj „Ďuri“ Hnilica predstavuje svoj sólový debut

Juraj „Ďuri“ Hnilica predstavuje svoj sólový debut

Na podujatie  „Martinská grilovačka s rádiom Rebeca“, ktoré zorganizovalo samotné rádio k prvému výročiu jeho vysielania, prijal pozvanie aj aktuálne sólový spevák z Martina, Juraj Hnilica. Bol významným hudobným hosťom nielen na pódiu, ale i v našom štúdiu, kde sme sa s ním porozprávali o jeho hudobnom svete, čerstvom muzikantskom „bábätku“ aj o plánoch do budúcna. , Juraj „Ďuri“ Hnilica predstavuje svoj sólový debut

Ďuri je v Turci známy ako spevák kapely Bačova Fujara, ktorá pôsobí predovšetkým na lokálnej hudobnej scéne už približne 12 rokov. V súčasnej dobe členovia kapely ohlásili pauzu. Juraj v sebe však i naďalej nachádzal potrebu deliť sa o hudbu s ľuďmi. Myšlienky preto premenil na texty, do ruky vzal gitaru a výsledkom je spontánne sólové dielo „Dovoľte mi predstaviť sa Vám.“ Názov má veľmi výstižné vysvetlenie: „Chcem sa ľuďom jednoducho predstaviť.“ S kapelou Bačova Fujara totiž vystupoval najmä v kluboch pre mladších fanúšikov s niečím ako punk rockom. Aktuálna akustická vec v sebe nesie niekoľko zmien oproti predchádzajúcim albumom, ktoré nahral spoločne s kapelou. Jednou z nich je aj „mäkší“ štýl , ktorým by mohol osloviť širšie publikum. Ako ďalej sám tvrdí, texty Bačovej fujary boli častokrát depresívne a mali ľudí motivovať k zamysleniu sa. Vo svojej prvotine však zaujal iné stanovisko: „Rozhodol som sa pokračovať v pozitívnom duchu“.

, Juraj „Ďuri“ Hnilica predstavuje svoj sólový debutSvoj hudobný prejav Ďuri orientuje na tie najjednoduchšie, no zároveň dôležité a krásne hodnoty v našich životoch, v ktorých by sme mali hľadať šťastie, pretože nám dokážu na tomto svete robiť radosť. Texty a hudba sú výsledkom jeho vnímania sveta, a týmto posolstvom sa snaží zapísať sa v mysliach ľudí.

Chcem ľudí zabávať a vyčarovať im úsmev, nie ich utápať ako tento systém naokolo.“

A čo Juraj Hnilica chystá do budúcna? Predovšetkým sa čoskoro stane otcom, a tentokrát s naozajstným bábätkom príde aj nový život a mnoho zmien. Čo sa však  týka hudobných plánov, mal by ďalej pokračovať v cestovaní s hudobníkom, cestovateľom, spisovateľom a poétom, Pavlom „Hiraxom“ Baričákom, kde ho momentálne hudobne sprevádza. Na jar plánuje dať dokopy menšiu skupinu ľudí a pripraviť minitour. Všetko by sa malo odohrávať v komornejších priestoroch či divadlách. Máme sa na čo tešiť!

Na záver spomenieme aj Ďuriho osobné želanie rádiu Rebeca k prvým narodeninám:

Prajem Vám, aby ste tu mali stále dobrú náladu, aby ju ľudia cítili cez mikrofóny, a aby ste ňou pokryli celé Slovensko!“

Foto: redakcia, www.durikes.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Hnilica, Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Juraj Hnilica v silnej výpovedi odkazuje na dôležitosť odpustenia

Večne usmiaty a vždy pozitívne naladený pesničkár Juraj Hnilica. Aj takýto prívlastok si zaslúžil martinský rodák …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *