V týchto dňoch si mnoho z nás pripomína 71. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania, ktoré sa zapísalo do histórie Slovenska. V meste Žilina si pri tejto príležitosti uctili účastníkov povstania aj predstavitelia mesta Žilina. Spomienky sa konali vo štvrtok 27. augusta pri Pamätníku civilných obetí 2. svetovej vojny v Lesoparku Chrasť, v piatok 28. augusta pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského v Sade SNP, ako aj pri Pamätníku obetiam vojny v Bytčici.
„Slovenské národné povstanie bolo kľúčovým momentom národného významu pre nás všetkých a natrvalo sa zapísalo do slovenských dejín. Je dôležité spomínať na tých, ktorí sa rozhodli vstúpiť do ozbrojeného boja a brániť našu krajinu proti nacistickej okupácii. Máme byť na čo hrdí a preto si pripomínajme naďalej tieto udalosti, aby sme vzdali hold a úctu všetkým účastníkom povstania,“ povedal vo svojom príhovore primátor mesta Žilina Igor Choma.
Z úcty k obetiam, ktoré sa nedožili oslobodenia a konca druhej svetovej vojny, počas pietneho aktu vo štvrtok 27. augusta pri Pamätníku civilných obetí 2. svetovej vojny v Lesoparku Chrasť položili vence primátor mesta Žilina Igor Choma, prednosta Mestského úradu v Žiline Igor Liška a podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár.
Za účasti predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára, primátora mesta Žilina Igora Chomu, podpredsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraja Drotára, zástupcu veliteľa žilinskej vojenskej posádky pplk. Karola Lipku, riaditeľa okresného Policajného zboru SR v Žiline plk. Ľudovíta Šebestu a širokej verejnosti si uctili účastníkov Slovenského národného povstania aj v piatok 28. augusta v Sade SNP pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského. Táto doska, bola odhalená v auguste minulého roku pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania na pamiatku majora Jozefa Dobrovodského, ktorý svojim rýchlym rozhodnutím bránil prístupové cesty do Žiliny, čím zdržal postup okupačných nacistických vojsk do centra povstania. Pietneho aktu sa pri rovnakej príležitosti zišli aj obyvatelia Bytčice pri Pamätníku obetiam vojny, na ktorý pozvali aj primátora Igora Chomu a viceprimátora Antona Trnovca.
V dopoludňajších hodinách 29. augusta 1944, ešte pred oficiálnym vyhlásením Slovenského národného povstania z Banskej Bystrice, zazneli v meste Žilina prvé výstrely proti okupačným silám nacistického Nemecka. Vďaka statočnosti a odvahe slovenského ľudu sa naše mesto otvorene ako prvé vzoprelo proti okupantom a zapísalo sa tak do dejín boja za slobodu.