streda - 24. apríla, 2024
, Bicyklom po stopách najstarších archeologických nálezísk

Bicyklom po stopách najstarších archeologických nálezísk

Pozývame Vás na potulku mestom Žilina, ktorá sa uskutoční v nedeľu 20. septembra o 15:00. Miesto stretnutia je už tradične pred Turistickou informačnou kanceláriou Žilina.

Naše kroky laických archeológov povedú na Hviezdoslavovu ulicu, kde sa našiel poklad bronzových čeleniek, špirál a prsteňa s ružicami z mladšej doby bronzovej. Lepšie spoznanie dejín mesta nám ponúkne Katedrála najsvätejšej Trojice, kde sa našli architektúry starších sakrálnych stavieb. Spoločne sa pokúsime nájsť ľalie, symbol kráľov z panovníckeho rodu Anjouovcov, ktoré by sa mali nachádzať na severnej stene svätyne Katedrály. Prejdeme do historického srdca Žiliny, na Mariánske námestie, kde pomocou fotografii z výskumov a použitím vlastnej predstavivosti nazrieme do 13.-15. storočia. Dozvieme sa aké nálezy sa našli na Štúrovej ulici, prečo sa Horný a Dolný val práve takto nazývajú. Vydáme sa po stopách ľudu lužickej kultúry, ktorý tu žil v staršej i mladšej dobe železnej, najrozsiahlejšie sídliská boli aj v polohe Šefranice. Najstarší slovanský objekt sa našiel v polohe Frambor, reprezentuje nielen najstaršie slovanské osídlenie Žiliny, ale celého severného Slovenska.

Cieľom našej archeologickej potulky bude naša najstaršia pamiatka z 13. storočia: Kostol sv. Štefana Kráľa. Dozvieme sa tu aj o Kaplnke Božieho Tela, ktorá sa uvádza v Žilinskej knihe, povieme si niečo o nálezoch, ktoré sa v okolí kostola našli a uvidíme krásne fresky vo vnútri kostola.

Ďalšie pripravované potulky mestom Žilina v nasledujúcich mesiacoch budú po stopách starých kín mesta Žilina a započúvame sa do starých žilinských povestí. Viac informácií o potulkách Vám poskytne Turistická informačná kancelária mesta Žilina.

Na potulku je potrebné sa vopred prihlásiť v Turistickej informačnej kancelárií mesta Žilina:
Tel.: +421 (0) 41 723 31 86, +421 (0)907 845 567
E-mail: info@tikzilina.eu

Vstupné: 2 € / osoba, platba bude prebiehať pred prehliadkou priamo u sprievodcu.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *