sobota - 18. mája, 2024
Upracme, Aj ty chceš mať čisté okolie? Upracme (si) Slovensko, už túto sobotu!
Foto: Archív/Upracme /si/Martin

Aj ty chceš mať čisté okolie? Upracme (si) Slovensko, už túto sobotu!

Iniciatíva dobrovoľníkov Upracme (si) Slovensko v sobotu 21. septembra organizuje čistenie vybraných lokalít Slovenska. Akcia je súčasťou celosvetovej upratovacej kampane s názvom World Cleanup Day, teda Svetový čistiaci deň. Prilož ruku k dielu a uprac (si) aj ty svoje okolie!

Ako to celé začalo…

Príbeh Svetového čistiaceho dňa sa začal v roku 2008 v Estónsku (vtedy ešte národné) hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50.000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň celú krajinu. Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do 150 štátov sveta. Zapojilo sa okolo 21 miliónov ľudí a vyzbierali viac ako 500.000 ton odpadu.

Minulý rok sa Slovenská republika zapojila do tejto medzinárodnej akcie vôbec po prvýkrát a to z iniciatívy aktivistov Upracme Slovensko. Tentokrát vyšlo veľké upratovanie na 21. septembra 2019 a zapojí sa doň odhadom viac ako 25 miest Slovenska. Klikni SEM a over si, či sa bude upratovať aj v tvojom meste.

Ako to v minulosti dopadlo v Turci?

Oblastná organizácia s názvom Upracme (si) Martin organizovala v aktuálnom roku už dve upratovania. To prvé, s prívlastkom jarné, sa uskutočnilo v polovici marca a aktivistom sa podarilo vyzbierať celkovo 20modpadu, čo zodpovedá objemu dvoch veľkokapacitných kontajnerov. Ďalšie  s názvom Upracme (si) Martin sa konalo koncom apríla, kedy sa dobrovoľníci zišli pri zimnom štadióne, prešli oba brehy rieky Turiec, pričom sa podarilo vyzbierať viac ako 110 vriec komunálneho odpadu a plastov, 5 vriec skla a vyčistili 10 skládok.

V sobotu sa Martinčania opäť zídu pri zimnom štadióne a to o 9-tej hodine. Odtiaľ sa pôjde po hlavnej trase  popri rieke Turiec na strane s horúcovodom a pokračuje sa smerom k OC Tulip a späť po Podhájskej strane. Viac informácií na facebookovej stránke podujatia.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …