piatok - 19. apríla, 2024
, Aký druh dopravy sa v súčasnosti považuje za najbezpečnejší?

Aký druh dopravy sa v súčasnosti považuje za najbezpečnejší?

Bojíte sa lietať, preferujete auto alebo vlak? Úplne márne. Dnes budeme určovať najbezpečnejší spôsob dopravy na základe štatistík, ktoré, ako sa ukázalo, majú málo spoločné s našimi najčastejšími obavami. Presvedčíme sa o tom, že do veľkej miery naše emócie a domnienky sú ten najväčší faktor strachu a nemajú nič spoločné so zdravým rozumom.

Ľudia považujú vlak za najbezpečnejší druh dopravy, druhé miesto má auto a samozrejme najnebezpečnejšia je pre nich letecká doprava. Ale štatistiky havárii dopravného lietadla  poskytujú trocha odlišné výsledky. Opäť je to ale skreslený pohľad, v ktorom zohrávajú hlavnú úlohu naše emócie a pocity.

Samozrejme, rýchla medzinárodná preprava je v rámci dlhodobej spolupráce a dobrých vzťahov veľmi dôležitá a jej konkrétne druhy závisia od ďalších nemenej významných detailov. V rámci leteckej prepravy a jej bezpečnosti sa ale konkurencia hľadá pomerne ťažko.

Letecká doprava je stále najbezpečnejšia

Lietadlo je najbezpečnejším spôsobom dopravy, štatistiky to potvrdzujú na 100 %. Na 100 miliónov míľ zomrie 0,6 % ľudí. Ak si vezmeme napríklad rok 2014, na celom svete bolo 21 leteckých nehôd. Z nich to bolo 10 nákladných lietadiel a 11 osobných. Treba si to porovnať s celkovým počtom ročných letov, čo je zhruba 33 miliónov.

Celkovo zomrelo pri leteckých nehodách v roku 2014 990 ľudí. Toto je menej ako počet mŕtvych cyklistov, ktorí možno podcenili dôležitosť a význam kvalitnej prilby na motorku alebo rýchlosť jazdy. Aj keď je každý jeden ľudský život obrovskou stratou, v tomto prirovnaní leteckej dopravy je to relevantný ukazovateľ bezpečnosti.

Železničná doprava

Podľa štatistík je to najbezpečnejšia forma pozemnej dopravy. Úmrtnosť v dôsledku vlakových nehôd je 0,9 % cestujúcich na 160 miliónov km. Znie to neuveriteľne, vzhľadom na rýchlosť, ktorou sa pohybujú ultramoderné vlaky, ale je to tak.

Cestná preprava

Pri 160 miliónoch najazdených kilometrov a konkrétnych nehodách zahynulo 1,6 % ľudí. Podľa týchto štatistík môže byť auto najnebezpečnejším pozemným dopravným prostriedkom. Každoročne zomrie na cestách celého sveta približne 1,2 milióna ľudí, čo je tisícnásobne viac ako pri leteckých nehodách.

Preto máte väčšiu „šancu“ k vzniku nehody na ceste smerom na letisko, než zomrieť v lietadle. To však neznamená, že bez ovládania auta sa vám neoplatí navštíviť kurz prvej pomoci, ktorej podanie si možno bude vyžadovať z vašej strany vami blízka osoba alebo náhodný chodec!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …