štvrtok - 20. júna, 2024
, Arzén a Čechomor nahrali spoločnú skladbu „Dievčatko“, pozrite si poetický klip plný folklóru a krás Slovenska!

Arzén a Čechomor nahrali spoločnú skladbu „Dievčatko“, pozrite si poetický klip plný folklóru a krás Slovenska!

Unikátne spojenie dvoch hudobných skupín! To je nová skladba „Dievčatko“, ktorú nahrali slovenská kapela Arzén a česká stálica Čechomor. K piesni nakrútili aj jedinečný klip, ktorý vznikal vyše dva roky na najkrajších miestach Slovenska. Pozrite si poetický videoklip a príďte si vypočuť hity oboch skupín na Čechomor + Arzén TOUR 2019, stretneme sa na koncertoch v Bratislave, v Ružomberku, v Žiline, v Trenčíne a v Nových Zámkoch!

Hudbu k skladbe „Dievčatko“ napísal Jaro Gažo a text Jaro Gažoa František Mucha, ktorý bol členom legendárnej terchovskej muziky Muchovci.

„Myslel som si, že text je ľudový. Ale mýlil som sa. Text napísal František Mucha, tak som ho poprosil, či ho môžem použiť, a dostal som zvolenie. Pieseň je nahratá na našom ostatnom albume „Teraz nám vyhráva“, ešte bez kapely Čechomor. CD sme počas roka 2018 vypredali, tak vznikol nápad ísť do reedíciea zakomponovať aj Čechomor. Poslali sme všetky piesne do Prahy a oni si vybrali pieseň „Dievčatko“. Karel Holas nahral 5-strunové husle, vokály, Franta Černý naspieval druhú slohu, nahral mandolínu a naspievali spoločne vokály a dohrali perkusie,“ vysvetľuje spevák a líder Arzénu Jaro Gažo. Finálnu podobu dostala pieseň v štúdiu Brunna Oravca na Slovensku. Celá spolupráca prebiehala na diaľku, Čechomor nahral a naspieval skladbu u seba v štúdiu a potom sa všetko dotiahlo do konca.

„Osloviť Čechomor na spoluprácu bola riadna odvaha, ale sú to naozaj skvelí muzikanti a hlavne skvelí ľudia. Ale boli sme presvedčení, že pieseň „Dievčatko“ je dobrá. Hudobný vstup Karla Holasa a Frantu Černého dodali skladbe nový rozmer,“ teší sa Jaro Gažo. Skladba „Dievčatko“ dostala aj unikátnu filmovú podobu. Réžiu, kameru, strih aj námet klipu má na konte Katarína Chmelárová s umeleckým menomCocoLoreth. Je to prvý klip tejto mladej umelkyne zo Žiliny, ktorá svoje predstavy a obrazy pretransformovala do celku.

„Inšpiráciou mi bola slovenská krajina a folklór. Od malička som k nemu mala vzťah. Mama spieva a tak som s ňou často chodila na skúšky alebo na vystúpenia. Keďže vízie zreli dlhšie, snímky vznikali v časovom rozpätí rokov 2016 až 2018 v okolí Tatranskej Štrby, pri vodopáde Skok, v Šútove a vo Východnej. Zábery zo všetkých miest sa však v konečnom videu nenachádzajú. Za pochodu som sa učila nové veci, menila som techniku, ale myšlienka a atmosféra zostala rovnaká,“ s úsmevom hovorí Coco Loreth.

Ústrednú postavu v klipe si zahrala Tereza Labajová zo Žiliny.Ženícha stvárnil Tomáš Čechovič z Michaloviec, člen súboru Stavbár. Ďalej si zahrali Zuzana Chmelárová, Gabriela Martinková a Janka Alexandra Veselá. Komparz doplnili folkoristkyČiperky zo Žiliny, ktoré sa dlhoročne venujú čepčeniu neviest. Kroje a rekvizity pochádzajú najmä zo súkromných zbierok Čiperiek, ako aj súboru Stavbár a Cipovička.

, Arzén a Čechomor nahrali spoločnú skladbu „Dievčatko“, pozrite si poetický klip plný folklóru a krás Slovenska!

„Finálne realizovanie klipu spolu s komparzom bolo v decembri v drevenici „UPoništov“ v skanzene, kde bolo tak chladno, že si to môžete všimnúť aj vo videu. Následnosť záberov a každé prelínanie má svoj umelecký význam. Chcela som vystihnúť pocity mladého dievčaťa, skoro ženy, pred svadbou. Tak ako hlavná postava, tak aj Tereza dospievala, ale v reálnom čase. Mala totiž 17 rokov, keď sa to celé začalo. Klip znázorňuje dozrievanie dievčatka ako aj prírody s množstvom symbolov,“ teší sa z projektu a z výsledného klipu Coco Loreth.

Skupiny Arzén a Čechomorsi zahrajú na spoločnom turné, ktoré štartuje 1. marca v bratislavskej Hant Aréne. Skupina Arzén hrá v zostave Jaro Gažo – spev, Paľo Cabadaj – gitara, Igor Klein – gitara, Jano Heinrich – bicie a Miro Fedor – basgitara. Na aktuálne turné s kapelou Čechomor si chcú Arzén pozvať aj hudobných hostí, medzi ktorými bude určite hráč na klávesové nástroje LubošTomaščík. Nenechajte si ujsť jedinečné spojenie dvoch obľúbených kapiel na koncertoch v Bratislave, v Ružomberku, v Žiline, v Trenčíne a v Nových Zámkoch!

Čechomor+ ArzénTOUR 2019:
1.3. 2019 Bratislava, Hant Aréna
8.3. 2019 Ružomberok, KD Andreja Hlinku
9.3. 2019 Žilina, Dom Odborov
15.3. 2019 Trenčín, Piano Club
16.3. 2019 Nové Zámky, Hala Milénium

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

BuranoWski, BuranoWski prichádza s jednoduchým posolstvom – Ži

BuranoWski prichádza s jednoduchým posolstvom – Ži

Tomáš Buranovský a.k.a BuranoWski sa hlási s novou skladbou Ži. „ Často krát sa v …