streda - 24. apríla, 2024
, Až 14 litrov životodarnej tekutiny priniesla Divadelná kvapka krvi

Až 14 litrov životodarnej tekutiny priniesla Divadelná kvapka krvi

V utorok 24. januára prišlo do Slovenského Komorného divadla v Martine až 31 dobrovoľných darcov, aby spoločne darovali krv na 3. ročníku Zimnej divadelnej kvapky krvi. Podujatie vzniklo v spolupráci Kauflandu SR so Slovenským Červeným krížom, Národnou transfúznou službou SR a pod záštitou mesta Martin a primátora. Cieľom akcie je podporiť myšlienku dobrovoľného darovania krvi v regiónoch Slovenska.

Organizovanie dobrovoľníkov na darovanie krvi je jednou z kľúčových aktivít Slovenského Červeného kríža, ktorý už od roku 2013 aktívne spolupracuje so spoločnosťou Kaufland Slovenská republika, v. o. s. Na základe tejto spolupráce sa do bezpríspevkového darovania krvi zapojilo doteraz až 222 zamestnancov Kauflandu a počet darcov každým rokom rastie. Snahou podujatia je aj osloviť a motivovať ďalšie spoločnosti a verejnosť, aby sa do darcovstva zapojili.

Podobnými podujatiami chce Slovenský červený kríž v spolupráci s Kauflandom ukázať pozitívny príklad toho, že téma darcovstva sa týka nás všetkých a zamestnávatelia by mali túto myšlienku podporovať. „Touto pravidelnou aktivitou by sme radi poukázali na to, že je naozaj dôležité vytvárať pre pravidelných darcov, ako aj prvodarcov, také podmienky, aby tento šľachetný čin mohli vykonávať aj naďalej. Lebo nikdy nevieme, kedy sami budeme potrebovať pomoc,“ doplnila Erika Turček Pfundtnerová, vedúca oddelenia CSR spoločnosti Kaufland. Koľko divadiel sa na Slovensku zapojilo do tejto akcie ako aj zámer a ciele celého projektu nám bližšie predstavila Erika Turček Pfundtnerová.

V Martine prebiehajú viaceré kampane na darovanie krvi, okrem Zimnej divadelnej kvapky sa organizuje aj jarná valentínska a jesenná študentská kvapka krvi. Napriek podobným akciám je krvi stále málo, preto podobne ako vo Švédsku, kde darcovi príde sms, keď použijú jeho krv, aby vedel, že zachránil život, vymysleli minulý rok v Martine motivačné pohľadnice s odkazmi pre darcov. Viac o týchto podujatiach a o tom, že sa darcovstva netreba báť porozprávala riaditeľka Slovenského červeného kríža v Martine Adriana Bartoneková.

Divadelná kvapka krvi sa tento rok organizovala aj pod záštitou mesta Martin. „Darovanie najvzácnejšej tekutiny je prejavom ľudskej spolupatričnosti, preto sme neváhali a primátor mesta Martin prebral nad týmto podujatím záštitu. Ďakujem Kauflandu, že pomohol toto podujatie zorganizovať a verím, že podobnými aktivitami v regióne dáme aj iným lokálnym zamestnávateľom pozitívny príklad toho, že téma darcovstva sa týka nás všetkých,“ uviedol Imrich Žigo, zástupca primátora mesta Martin, ktorý osobne prišiel podporiť tento projekt.

Pozitívnym príkladom je aj prvodarkyňa Daniela Durčanová, ktorá sa rozhodla darovať krv, pretože má vzácnu skupinu 0 Rh negat., ktorá je kompatibilná so všetkými krvnými skupinami. „Rozhodla som sa darovať krv, pretože tak môžem pomôcť niekomu, kto to naozaj potrebuje a určite odporúčam aj ďalším ľuďom, aby išli darovať, pretože takýmto činom pomôžu zachrániť život.“

zdroj: Paula Juričková, neuropea

foto: redakcia, zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *