nedeľa - 3. marca, 2024
Ex nihilo, Barmuseum: „Ex nihilo“ – Tvorba „Z ničoho“

Barmuseum: „Ex nihilo“ – Tvorba „Z ničoho“

17. decembra popoludní sa v priestoroch Barmusea uskutoční 4-hodinový workshop zameraný na autorskú tvorbu, ale aj na autorstvo ako také. Workshop povedie Zuzana Jurechová, absolventka Katedry autorskej tvorby a pedagogiky na Divadelnej akadémii muzických umení v Prahe. Na webstránke Barmusea ho nájdete pod názvom „EX NIHILO“, teda „z ničoho“.

„Ex nihilo“ – „Z ničoho“, Barmuseum, 17.12.2022, od 14:00 do 18:00

Na workshope sa bude hravo experimentovať doslovne s ničím. Základným východiskom budú situácie, keď nemáme vopred danú žiadnu tému, keď nám nič nenapadá, keď máme pocit, že sa nič nedeje, keď nemáme nič vopred pripravené, keď nevieme, čo povedať. Presne to sú totiž ideálne podmienky na to, aby sme mohli experimentovať s princípmi autorstva a skúmať, čo všetko je z jedného momentu pre nás možné. Práve zo situácie, kedy nevieme ako ďalej, môžu totiž vzniknúť tie najzaujímavejšie momenty a my môžeme niečo nové objaviť.

To už opisujeme disciplínu, z ktorej workshop vychádza. Volá sa dialogické jednanie s vnútorným partnerom a predstavuje špeciálnu disciplínu výchovy k autorstvu. Už približne 30 rokov sa dá študovať na Katedre autorskej tvorby a pedagogiky na Akadémii muzických umení v Prahe. Dialogické jednanie na základe vlastnej praxe a výskumu založil herec, spisovateľ, psychológ a pedagóg Ivan Vyskočil, pod vedením ktorého začala Zuzana Jurechová túto disciplínu skúšať a neskôr ju aj sama viesť. Odrazovým mostíkom do nej je dialogický charakter každého z nás. Vedieme dialógy nielen s druhými, ale aj samy so sebou, napríklad, keď sa o niečom rozhodujeme. Táto disciplína vytvára podmienky pre to, aby sme mali možnosť stretnúť sa so svojim vnútorným partnerom, nadviazať s ním tvorivý dialóg a objavovať napríklad to, v čom spočíva naše autentická autorská tvorba, ako sa k nej môžeme dostať a podporovať ju.

Tento workshop je určený pre kohokoľvek. Aj keď dialogické jednanie vyšlo z divadelnej fakulty, je otvorenou disciplínou, ktorá presahuje hranice herectva. Experimentovanie, ktoré prebieha v atmosfére hry, môže viesť k sebapoznaniu, autenticite, spoznanie vlastných možností a skrytého potenciálu, autonómii, ale aj spontánnosti, hravosti a empatii.

V neposlednom rade môže byť pre vás príjemným aktívne stráveným odpočinkom uprostred adventného predvianočného zhonu.

Ak vás tento workshop zaujal, môžete sa naň prihlásiť cez webstránku Barmusea a budete srdečne vítaní!

Zdroj: Barmuseum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …