pondelok - 22. apríla, 2024
, Bodkovaný deň po prvý krát aj na Slovensku

Bodkovaný deň po prvý krát aj na Slovensku

Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy (World Psoriasis Day) sa v piatok 29. októbra 2021 bude konať celoslovenský happening s presahom do zahraničia. Nadväzujeme na vlaňajší ročník.

Cieľom je zapojiť do edukačnej kampane všetky krajiny EÚ. Bodkáčik – združenie pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR sa pripájajú k „Puntíkovému dnu 2021“, osvetovej kampani na podporu pacientov so psoriázou, za ktorej zrodom, myšlienky, je Sestra v akcii a členka Pacientskej organizácie SPAE ČR a Revenium. Akciu podporujú zahraničné organizácie IFPA (International Federation of Psoriasis Associations)a EUROPSO (European Federation of Psoriasis Associations) na svojich webových stránkach.

„Cieľom je destigmatizácia tohto ochorenia a predovšetkým zoznámenie sa verejnosti s faktom, že psoriáza NIE JE infekčná“.

„Nikto so psoriázou alebo psoriatickou artritídou by nemal zostať so svojimi starosťami sám. Preto podporme pacientov tým, že si dňa 29. októbra na seba vezmeme oblečenie či doplnky s bodkami. Okoliu tak ukážeme, že sú nám známe základné fakty o psoriáze/lupienke“.
Cieľom je informovať a edukovať verejnosť o tom, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a teda nie je dôvod sa pacientov strániť a akokoľvek ich odmietať. Stále sa však stretávame s prípadmi, kedy nepoučení laici žiadajú napríklad personál reštaurácie či kúpaliska o vykázanie pacienta z prevádzky, pretože sa boja nákazy, obchodník upozorní nedotýkať sa tovaru, kaderník odmietne pacienta ostrihať a mnohé ďalšie dehonestujúce situácie, ktoré narušujú už taj ak krehkú pacientovu psychiku. Psoriáza je pre pacientov veľmi stresujúca a ak sa ešte stretne s nepochopením okolia, nezriedka taký pacient prepadá depresii až apatii. Psoriáza sa potom už netýka iba pacienta, ale celej jeho rodiny a blízkeho okolia. Do kampane sa zapojil aj „Igráček EFKO“. Igráčka je možné si objednať v eshope: http://revenium.cz/kategorie-produktu/puntikovy-den/

Výťažok z tejto akcie poputuje na podporu detským pacientom, ktorým sa prispeje na ozdravný pobyt pri mori. Cieľom je prepojiť pacientov s verejnosťou a ukázať, že ani na Slovensku nám nie sú ľudia so psoriázou ľahostajní. Správnou edukáciou verejnosti pomôcť odstrániť sociálne stigmy a mýty, ktoré okolo psoriázy /lupienky/ kolujú. Do Bodkovaného dňa by sme radi zapojili okrem zdravotníckych zariadení, firiem a pacientskych organizácií aj školy a škôlky, pretože edukácia detí je v tomto smere veľmi dôležitá.

Tu by sa deti hravou formou oboznámili so základnými faktami o psoriáze a 29. októbra 2021 podporili pacientov tým, že by si obliekli čokoľvek s bodkami, vyrobili bodkovanú koláž, nacvičili tanec, prípadne akúkoľvek ďalšiu aktivitu, ktorá by pedagógov v tejto súvislosti napadla. Budeme veľmi radi, keď sa k „Bodkovanému dňu“ pridáte. Spoločne podporíme pacientov tým, že sa oblečieme do bodiek. Vašej fantázii ako zladiť bodkovaný outfit sa medze nekladú. Dajte nám vedieť, že s nami sympatizujete. Podeľte sa s nami o Váš outfit fotkou na facebooku. Viac info nájdete na: www.bodkacik.sk, fb bodkacik, www.spaa-sr.webnode.sk

, Bodkovaný deň po prvý krát aj na Slovensku

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jarná očista, Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

V piatok a sobotu 12.-13. apríla ulice mesta Martin zaplnilo množstvo detí a žiakov z …