štvrtok - 18. apríla, 2024
, Dolnooravská nemocnica rozširuje lôžkovú časť ortopedického oddelenia
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Dolnooravská nemocnica rozširuje lôžkovú časť ortopedického oddelenia

Po oddeleniach chirurgie, gynekológie, internej medicíny a oddelenia dlhodobo chorých v Dolnooravskej nemocnici prebehla komplexná modernizácia a rozšírenie ďalšieho oddelenia. Pacienti ortopédie sa budú liečiť v nových priestoroch za viac než pol milióna eur.

Nemocnica pre rozšírenie vybrala nevyužívané priestory na 5. podlaží nemocničnej budovy, ktoré pôvodne slúžili ako operačné sály. Zmenou dispozície sa rozšírilo ortopedické oddelenie umiestnené v trakte A o lôžkovú časť v trakte B, kde pribudli izby s hygienickým zariadením a miestnosti lekárov a sestier s príslušným zázemím. Počet lôžok sa tak zdvojnásobil – z pôvodných 20 na 40 a ortopédii je po novom vyhradené celé podlažie v dvoch traktoch. Pre zvýšenie komfortu pacientov i zdravotníkov bolo do izieb pacientov doplnené nočné svietenie ku posteliam a ku dverám, ako aj TV rozvody. Zároveň sa celé oddelenie zmodernizovalo. Súčasťou riešenia bola aj výmena tepelnej izolácie v podkrovnom priestore a jeho odvetranie, ako aj výmena stúpačiek kanalizácie a vodovodu.

Žilinský samosprávny kraj financoval stavebné úpravy vo výške 416 586 EUR, nemocnica z vlastných zdrojov uvoľnila 90 839 EUR na prístrojové vybavenie a mobiliár. Ide o ďalšiu významnú investíciu župy do rozvoja nemocnice, ktorá takto reaguje na zvyšujúci sa dopyt po operačných výkonoch. Čakacie lehoty na ortopedické operácie patria medzi najdlhšie, situáciu ešte viac zhoršila pandémia koronavírusu, v rámci ktorej došlo aj v Kubíne k viacnásobnému pozastaveniu plánovanej operatívy. „Hoci nemocnica má personálne kapacity na vyšší počet zákrokov, pre nedostatok lôžok ich nemohla vykonať.Vďaka navýšeniu počtu lôžok dokážeme odoperovať viac pacientov a už v krátkom čase tak očakávame skrátenie čakacích lehôt na ortopedické výkony,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Jozef Mintál.

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ladislava NádašihoJégé v Dolnom Kubíne poskytuje zdravotnú starostlivosť pre 70 000 obyvateľov, v odboroch neurológie a práve ortopédie je však jej spádová oblasť až 137 000 obyvateľov. Ako dodala predsedníčka kraja Erika Jurinová: “Od roku 2018 sme už v nemocnici preinvestovali takmer 2,6 milióna eur z vlastných zdrojov na jej modernizáciu a rekonštrukciu. Počítame s nemocnicou v regióne, tak ako so všetkými našimi nemocnicami, a prioritou je ďalej ich rozvíjať. Aktuálnym rozšírením ortopedického oddelenia umožňujeme nemocnici zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti v odbore, ktorý je v regióne nedostatočne pokrytý. Toto je podľa mňa najsilnejší argument za zachovanie nemocnice na súčasnej úrovni.“

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …