štvrtok - 13. júna, 2024
profesionálne vysávače, Bojujte s roztočmi: 3 jednoduché tipy ako na domáci prach
Ilustračné foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Bojujte s roztočmi: 3 jednoduché tipy ako na domáci prach

Roztoče z domáceho prachu uprednostňujú teplo a vlhko. Niet preto divu, že milujú naše postele. Aj v prikrývkach a vankúšoch je pre ne dostatok potravy. Akokoľvek nepríjemne to znie, koža a vlasy sú pre ne skutočnou lahôdkou. A tu sa objavuje problém alergie na roztoče, ktorým u nás trpí čoraz viac ľudí.

V skutočnosti si neuvedomujeme, že za alergickú reakciu nie je zodpovedný samotný prach, ale výkaly roztočov v prachu.

Konečným cieľom v boji proti roztočom z domáceho prachu je preto pripraviť ich o jedlo a čo najviac im pobyt v našej domácnosti znepríjemniť.

Z domu ich síce úplne neodstránime, ale môžeme aspoň znížiť ich počet. Nižšie nájdete niekoľko dobrých tipov, ako na to.

Priestory dôkladne vetrajte a okná si poistite sieťami proti hmyzu

Keďže roztočom sa darí v teplom a vlhkom podnebí, všetky miestnosti, najmä spálňa, by mali byť niekoľkokrát denne vetrané. Za týmto účelom otvorte všetky okná dokorán a po piatich minútach ich znova zatvorte.

Aby ste pri vetraní nemali nechcené návštevy, ktoré vám znepríjemňujú spánok, inštalujte si na okná kvalitné siete proti hmyzu. Tým je zabezpečená rýchla a dôkladná výmena vzduchu, ktorý zároveň odstraňuje prach a trus roztočov. Dobré siete proti hmyzu dokážu množstvo škodlivého prachu a častíc z exteriéru aj filtrovať.

Mimochodom, pravidelná krížová ventilácia tiež znižuje počet patogénov, ktoré môžu byť prítomné vo vzduchu. Dôkladné vetranie je tiež dobrým domácim prostriedkom na zabránenie napadnutiu domácnosti hubami, akými sú napríklad plesne.

Na boj s alergiami použite práčku Miele

Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť roztočov v posteli a iných priestoroch, je vymeniť posteľnú bielizeň alebo deky raz týždenne a vyprať ich v práčke na 60°C. Tým sa odstránia alergiu vyvolávajúce výkaly roztočov, roztoče samotné a tiež zdroj potravy pre roztoče – vlasy a odumretá koža.

Ak je to možné, mali by ste vankúše a prikrývky každých pár mesiacov prať alebo chemicky čistiť. Moderná Miele práčka vám takúto dezinfekciu a šetrnú sterilizáciu odevov a bielizne uľahčí!

Používajte vysávače so špeciálnymi filtrami

Koberce a hladké podlahy vyčistíte vysávačom špeciálne určeným pre alergikov. Takéto profesionálne Miele vysávače majú mikrofilter (HEPA filter), ktorý zadrží aj tie najmenšie častice, takže alergény sa cez ventilátor vysávača nemôžu dostať späť do okolia. Komerčne dostupné sú aj vysávače na roztoče, ktoré sú špeciálne navrhnuté na vysávanie a čistenie matracov.

Vyskúšajte a uvidíte, že prach vám už nebude znepríjemňovať pobyt v interiéri.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …