Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, je najväčším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú zase najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Asi každý štvrtý Slovák má podľa štatistík problémy s vysokým krvným tlakom, no len minimum z týchto ľudí o tomto probléme vie. Dôvodom je, že vysoký krvný tlak často nemá žiadne príznaky, len ojedinele sa vyskytujú nešpecifické bolesti hlavy, závraty či krvácanie z nosa.
O vysokom krvnom tlaku sa hovorí vtedy, keď jedna alebo obe hodnoty krvného tlaku sú trvalo nad 140/90. Čím vyšší je tlak v cievach, tým vyššie je riziko následného poškodenia orgánov, ako sú obličky, oči, srdce či mozog.
Dobrou správou je, že liečba liekmi nie je vždy potrebná. Na normalizáciu krvného tlaku často stačí zmena životného štýlu. Pobyt v prírode a pohodlnej dlhej mikine vám môže prospieť z viacerých dôvodov. Dáme vám niekoľko ďalších tipov, ako si môžete znížiť krvný tlak jednoduchými opatreniami.
Jedzte stredomorskú stravu
Vyvážená strava s dostatkom ovocia, zeleniny a celozrnných produktov má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Štúdie ukázali, že najmä stredomorská kuchyňa má účinok na zníženie krvného tlaku a na ochranu ciev.
S pestrou ponukou rýb, morských plodov, hydiny, zeleniny, šalátov a olivového oleja môžete proti vysokému tlaku pôsobiť príjemným a doslova chutným spôsobom.
Hýbte sa
Šport má na vysoký krvný tlak dvojitý pozitívny vplyv: Na jednej strane pravidelné cvičenie pomáha znižovať nadváhu. Na druhej strane fyzická aktivita znižuje stav vzrušenia autonómneho nervového systému v pokoji, čo spôsobuje rozšírenie ciev a pokles krvného tlaku.
Odporúčajú sa najmä vytrvalostné športy ako bicyklovanie, plávanie alebo turistika. A príležitostí na najkrajšie túry v Tatrách máte u nás predsa viac než dosť.
Na druhej strane sa treba vyhýbať nadmernej námahe alebo náhlej námahe, pretože tie zvyšujú krvný tlak. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom nie je vhodný napríklad intenzívny silový tréning alebo veslovanie.
Ak ste dlhší čas necvičili, mali by ste sa pred začatím cvičenia porozprávať so svojím lekárom a spomínané túry si poistiť pohodlným ubytovaním v Tatrách.
Namiesto soli používajte korenie
Soľ ovplyvňuje funkciu cievnych stien, takže zvýšený obsah soli v krvi môže viesť k zúženiu ciev. Preto sa pri vysokom krvnom tlaku treba vyhýbať diéte s vysokým obsahom soli. Vo všeobecnosti sa odporúča nekonzumovať viac ako šesť gramov soli denne. Táto hodnota je však ľahko prekonaná, keďže soľ je ukrytá v mnohých potravinách – najmä v hotových jedlách, údeninách a mäse.
Preto je lepšie si ho uvariť sami a použiť na zjemnenie korenie a čerstvé bylinky: Tie sú nielen zdravšie, ale aj aromatickejšie ako soľ.
Uvoľnite sa
V prípade chronického stresu je vegetatívny nervový systém permanentne nadmerne aktivovaný a produkuje sa viac stresových hormónov ako kortizol a adrenalín: Oboje vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Preto by pacienti s krvným tlakom mali aktívne bojovať proti stresu.
Vyskúšajte, čo viete najlepšie vypnúť. Či už je to pohodová prechádzka, joga, relaxačné techniky ako autogénny tréning alebo dobrá kniha: všetko, čo je zábavné, je dovolené.
Jedzte častejšie orechy
Orechy majú dva plusy: Po prvé, sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré priaznivo ovplyvňujú krvný tlak a hladinu tukov v krvi.
Na druhej strane obsahujú veľa horčíka. Pravidelnou konzumáciou orechov môžete preto pomôcť telu doplniť dennú potrebu horčíka a zabrániť jeho nedostatku. Štúdie ukázali, že nedostatok horčíka koriguje vysoký krvný tlak: Orechy preto môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.
Vyskúšajte, nie je to nič náročné.