nedeľa - 21. júla, 2024
, Bude to pýchou Turca. Starosta Rakova Patrik Antal vyzýva podporiť projekt mauzólea

Bude to pýchou Turca. Starosta Rakova Patrik Antal vyzýva podporiť projekt mauzólea

Obec Rakovo sa zapojila od hlasovacej iniciatívy Nadácie VÚB – Poklady Slovenska, ktorá sa orientuje na záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku.

Prihlásené projekty prešli výberovým procesom odborníkov, pričom do finálovej 9-tky sa spomedzi 545 prihlásených dostalo aj Mauzóleum Rakovských v Rakove. Šanca získať grant do výšky 50-tisíc je veľká, no chcelo by to ešte ďalšiu podporu zo strany verejnosti. Starosta obce Patrik Antal prezradil detaily o podpore projektu ale aj ďalšie zaujímavosti z obce. Rozhovor pripravila Tatiana Paučinová:

 

 

 

, Bude to pýchou Turca. Starosta Rakova Patrik Antal vyzýva podporiť projekt mauzólea

 

Mauzóleum Rakovských

Novogotická kaplnka v Rakove je poslednou stavebnou pamiatkou v obci, spojenou s rodinou Rakovských – známym zemianskym rodom z tejto oblasti Turca. Jeho najvýznamnejšími členmi boli Juraj Rakovský, od r. 1558 kráľovský komorník a vicepalatín Uhorského kráľovstva, a pozornosť si zaslúži aj náš prvý humanista a básnik Martin Rakovský. Stavbu s trojpodlažnou vežou, inšpirovanú gotickými kostolmi postavili v roku 1906. V kaplnke našli miesto posledného odpočinku šiesti príslušníci rodu, ktorí žili v 19. a zač. 20. stor. Dlhodobo chátrajúci objekt už viac ako 10 rokov pomaly opravuje obec.   https://www.nadaciavub.sk/poklady/

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Stanislav Thomka, „Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

„Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

Stanislav Thomka hovorí, že svoj pozitívny vzťah ku kultúre si budoval už od detstva, preto …