streda - 24. apríla, 2024
, Centrum pomoci Ligy proti rakovine je v Martine už päť rokov

Centrum pomoci Ligy proti rakovine je v Martine už päť rokov

Koncom septembra oslávilo Centrum pomoci Ligy proti rakovine v Martine svoje prvé okrúhle jubileum – päť rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v centre okrem oslavy výročia uskutočnil aj deň otvorených dverí, ktorý priblížil jeho činnosť a poslanie.

Martinské Centrum pomoci bolo pred piatimi rokmi založené Ligou proti rakovine ako tretie zariadenie pre pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na Slovensku. Stalo sa tak po Bratislave a Košiciach ďalším útočiskom pre tých, ktorých spája spoločná diagnóza menom rakovina. Za niekoľko rokov sa zo skromného priestoru, ktorý mal spájať tých, ktorých diagnóza je v spoločnosti často tabu, stalo dobre známe zariadenie plné nádeje, podpory a pomoci.

Pre samotných predstaviteľov Ligy proti rakovine centrum nepredstavuje dom, kde sa ľudia stretávajú, ale domov plný podpory a pokoja.

„Bolo mi nesmiernou cťou prijať pozvanie Ligy proti rakovine na oslavu tohto výnimočného jubilea. Musím priznať, že prvýkrát som Centrum pomoci navštívil len pred pár mesiacmi, kedy som sa ako dobrovoľník prihlásil do celoslovenskej zbierky Deň narcisov a bol som naozaj ohúrený všetkým, čo sa tu realizuje. Myslím si, že práve podpora vo forme bezplatnej linky pomoci, organizácie rôznych aktivít alebo vzdelávanie je tým, čo lieči duše tých, ktorí to najviac potrebujú – onkologických pacientov a ich rodín,“ povedal viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo.

Prezidentka a zakladateľka Ligy proti rakovine Eva Siracká zdôraznila, že cieľom všetkých centier pomoci je tzv. onkologická rehabilitácia, pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám zlepšiť kvalitu ich života a dať im silu vysporiadať sa s diagnózou, ktorá mení život. Pacienti a ich rodiny môžu v martinskom centre bezplatne využiť pomoc odborníkov, fyzioterapiu, vzdelávacie a pohybové aktivity, či v centre bezplatne prespať v prípade, že ich rodinný príslušník podstupuje liečbu v martinskej nemocnici.

Autor: Michaela Černeková/referent pre elektronické a printové médiá
Foto: Facebook/Liga proti rakovine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *