štvrtok - 18. apríla, 2024
, Chata na víkend a lyžovačka v Tatrách vám zaistia ideálne podmienky na relax

Chata na víkend a lyžovačka v Tatrách vám zaistia ideálne podmienky na relax

Každý kontinent má svoj vlastný horský systém a najvyšší bod. Hory pokrývajú pomerne veľkú časť aj našej krajiny a okrem priestoru na bývanie, čistého vzduchu a krásy nám poskytujú obrovské množstvo príležitostí na relax.

Ak si chcete svoje zdravie zlepšiť aj vy, prípadne vám chýba pokoj a harmónia, zrejme bude najlepšie, ak si vypýtate na niekoľko dní v práci voľno a vyberiete si v obľúbenom regióne krásnu chatu na víkend. Dôvodov, prečo sa vybrať na hory je hneď niekoľko.

Sú vám k dispozícií nonstop

Leto pri mori a v exotickej krajine si môžete užiť väčšinou počas hlavnej dovolenkovej sezóny od mája do septembra. Hory sú vám ale k dispozícií nonstop.

Relaxovať tu môžete po celý rok a neminiete pritom na drahé letenky. V zime si môžete užiť nádhernú lyžovačku v Tatrách, snowboarding a iné druhy zimných športov a výletov.

Letná dovolenka na horách je tiež rozmanitá. V lete môžete jazdiť na horských bicykloch, chodiť na pešiu turistiku a dobíjať svoje vrcholy, skúmať jaskyne, kajaky, plte alebo sa jednoducho  prechádzať. Aj leto v horách je ideálnym obdobím pre vysokohorské výstupy horolezcov, milovníkov raftingu a iné vodné výlety.

Popri tom všetkom tu môžete dýchať ten najkvalitnejší, zdravý a čerstvý vzduch, v mnohých regiónoch piť liečivú vodu a užívať si krásy hôr.

Relax na horách si poistite

Aj keď sú krásne a mnohými milované, vyžadujú si rešpektovanie svojich večných zákonov. Myslite na to aj vtedy, ak nie ste horolezec, nezabudnite, že v horách musíte prísne dodržiavať určité pravidlá správania. V horách sa často vyskytujú zosuvy pôdy, skál, lavíny a silné búrky, preto buďte na všetko dopredu pripravení. Kvalitné zimné bundy sú v aktuálnej sezóne základ.

Vypočujte si odporúčania záchranných a meteorologických služieb. Ak je hlásená zlá predpoveď počasia, je najlepšie zostať doma. Nezabudnite ani na správne pravidlá správania sa v horách a zbytočne neriskujte. Aj tu sa oplatí, ak si do tašky pribalíte lieky a doplnky, ktoré vám môžu v kritických situáciách zachrániť život.

Hory sú zdravé

A ľuďom, ktorí sa v nich naučili žiť sa odvďačujú dobrým zdravým a dlhým životom. Hory dokážu „liečiť“. Horský vzduch má jedinečné liečivé vlastnosti, ktoré dávajú do poriadku choroby dýchacích ciest, obehového a nervového systému. Termálne alebo pramenité zdroje pochádzajúce z horských štrbín vám dodávajú zasa kvalitnú minerálnu vodu, ktorá uzdraví váš žalúdok a črevá, povzbudí, posilní vašu imunitu a dodá vám silu.

Hory liečia aj svojou krásou, upokojujú a zlepšujú náladu. Je tu oveľa lepšia koncentrácia záporných iónov, vďaka čomu sa cítite skutočne sviežo.

Niet divu, že práve v horských oblastiach je toľko sanatórií, rekreačných stredísk a hotelov pre dovolenkárov, ktoré môžete na svoj relax a zotavenie využiť aj Vy!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …