sobota - 2. marca, 2024
, Potrebujete sa v novom roku zbaviť svojich závislostí? Vieme, ako na to!

Potrebujete sa v novom roku zbaviť svojich závislostí? Vieme, ako na to!

V správnych dávkach je káva dokonca zdravá, ale nadmerná konzumácia tohto nápoja môže viesť k neočakávaným a nepríjemným následkom. Objaviť sa môžu problémy so srdcom, nervovým systémom a spánkom. Káva spôsobuje takmer drogovú závislosť, ktorej sa je zbaviť pre mnohých z nás náročné. Aby ste sa nestali rukojemníkmi tejto závislosti aj vy, použite naše jednoduché tipy.

Nájdite príčinu nepriaznivého vplyvu kávy

Podľa nejedenej vedeckej štúdie je kvalitná zrnková káva pre naše zdravie prospešná a neškodná hneď z niekoľkých dôvodov. Platí to však za predpokladu, ak to s jej množstvom nepreháňate. Pokiaľ si uvedomujete svoju závislosť, mali by ste niečo zmeniť. Ako?

Nájsť dôvody na boj proti závislostiam nie je tak ľahké, pretože nemáme motiváciu sa ich zbaviť. Preto vám odporúčame, aby ste si napísali zoznam príčin, prečo vás káva nepriaznivo ovplyvňuje. Problémy so srdcom, pocity úzkosti, podráždenosti, nespavosti, dehydratácie a zvýšená citlivosť žalúdka – to je len malá časť pádnych argumentov v tomto zozname. Nahradiť ju v ťažkých chvíľach predsa môžete zdravou BIO čokoládou!

Pite viac vody

Samozrejme, voda vám neprinesie pôžitok ako aromatická káva s penou, ale postupom času si na jej chuť zvyknete a začnete ju piť stále viac a viac. Hlavná vec je tento zvyk rozvíjať. Ak si nabudúce budete chcieť dať espresso alebo kapučíno, prinúťte sa vypiť radšej trochu vody. Ak začnete svoj deň nie šálkou silnej kávy, ale pohárom vody – naštartujete metabolizmus a zvýšite hladinu energie bez vedľajších následkov.

Vyskúšajte čaj

Ak vám zameranie na čistú vodu nevyšlo a vaše telo naliehavo potrebuje kofeín, potom prejdite na zelený čaj. Zelený čaj obsahuje asi 80 mg kofeínu v 1 šálke, čo je dokonca viac ako v cafe latte a kapučíne. Zelený čaj má okrem kofeínu aminokyselinu L-theanín, vďaka ktorej mozog pracuje rýchlejšie a efektívnejšie. Výhody tohto čaju sú teda zrejmé a pre telo priaznivejšie ako káva.

Vyhýbajte sa kaviarňam

Nie je nič horšie, ako trpieť nedostatkom kofeínu a ísť s priateľmi na kávu. Lákavá aróma zŕn vás v takomto stave môže priviesť k šialenstvu, a ešte viac človeka, ktorý svoj obľúbený nápoj nepil  už niekoľko dní. Vyberajte si preto miesta, kde môžu bežnú vôňu čerstvo pomletej a uvarenej kávy prerušiť iné arómy, napríklad vôňa pečiva alebo koláčov.

Nájdite podporu

Čím je úloha náročnejšia, tým sa je do nej pustiť oveľa horšie. Na tento účel existujú priatelia alebo rodina. Dohodnite si spolu s nimi mesiac bezkofeínovej výzvy a sledujte svoje výsledky navzájom medzi sebou. V okamihu úpadku a zlyhania si jednoducho zavolajte a slová podpory by vás mali dostať späť na správnu cestu. Ďalším dobrým dôvodom, prečo znížiť príjem tohto lahodného nápoja, sú vaše zuby. Efekt domáceho bielenia zubov bude pri menšom množstve tohto nápoja lepší.  Zubná sklovina sa nebude tak rýchlo zafarbovať a vám dodá jej belosť na kráse! Tak to skúste zobrať ako výzvu a možno vám to zmení život k lepšiemu.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …