sobota - 23. septembra, 2023
, Čistý DPF filter: Najdôležitejšia požiadavka moderného vozidla
Foto: Shutterstock

Čistý DPF filter: Najdôležitejšia požiadavka moderného vozidla

Požiadaviek na moderné a špičkové vozidlo dnes existuje veľmi veľa, no jednou z tých najdôležitejších by v súčasnosti mala byť jeho minimálna ekologická záťaž. Dodržať pri využívaní tohto výkonného a rýchleho stroja všetky environmentálne normy nie je ale jednoduché. S čistým DPF filtrom to však až tak celkom neplatí.

Automobiloví odborníci, ktorí si uvedomili túto skutočnosť, začali preto vyvíjať stále viac a viac nových technológií na čistenie výfukových plynov a medzi časti týchto nástrojov patrí aj filter pevných častíc namontovaný na dieselových motoroch, ktorý zaisťuje pravidelné čistenie DPF filtra.

Vaše vozidlo vďaka nemu neprodukuje z výfukov tak veľké množstvo škodlivých plynov a látok, ktoré ohrozujú a ničia našu planétu. Platí to ale za predpokladu, že je udržiavaný, v dobrom stave a neustále čistený.

Ako zistíte, že je filter zanesený?

Auto je dokonalý stroj a mechanizmus, ktorý sa skladá z niekoľkých častí a navzájom prepojených systémov a špeciálnych prevodoviek. Ak sa niečo pokazí, odzrkadlí sa to na celom jeho chode a   bezpečnosti. Inak tomu nie je ani v prípade zanesenia filtra pevných častíc.

Ak s ním nie je niečo v poriadku, nie je schopný plniť svoje funkcie, oznámi vám to signálne svetlo na palubnej doske. V niektorých prípadoch a skúsenejší motoristi to môžu spozorovať aj skôr na kvalite jazdy auta.

Ako spustiť regeneráciu DPF filtra?

Dať čistiaci systém výfukových plynov do poriadku môžete niekoľkými spôsobmi. Kúpiť nový filter a vymeniť ho je najjednoduchšie, no často aj najdrahšie riešenie. Filter sa dá dobre vyčisti aj pri jazde. Musí byť ale rýchlejšia a dlhodobá, aby sa stihli usadené sadze pri vysokej teplote spáliť a  z filtra odstrániť. Musíte ale vedieť, ako spustiť regeneráciu vášho DPF filtra.

Iným a lacnejším riešením môže byť zasa repas, pri ktorom sa aktuálny filter do detailu rozoberie a skúsenými automechanikmi prečistia všetky jeho jednotlivé časti. Repas DPF filtra vám môže ušetriť nemalé peniaze a znížiť negatívny dopad výfukových plynov z vášho auta na životné prostredie.

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …