pondelok - 20. mája, 2024
, Čistý DPF filter: Najdôležitejšia požiadavka moderného vozidla
Foto: Shutterstock

Čistý DPF filter: Najdôležitejšia požiadavka moderného vozidla

Požiadaviek na moderné a špičkové vozidlo dnes existuje veľmi veľa, no jednou z tých najdôležitejších by v súčasnosti mala byť jeho minimálna ekologická záťaž. Dodržať pri využívaní tohto výkonného a rýchleho stroja všetky environmentálne normy nie je ale jednoduché. S čistým DPF filtrom to však až tak celkom neplatí.

Automobiloví odborníci, ktorí si uvedomili túto skutočnosť, začali preto vyvíjať stále viac a viac nových technológií na čistenie výfukových plynov a medzi časti týchto nástrojov patrí aj filter pevných častíc namontovaný na dieselových motoroch, ktorý zaisťuje pravidelné čistenie DPF filtra.

Vaše vozidlo vďaka nemu neprodukuje z výfukov tak veľké množstvo škodlivých plynov a látok, ktoré ohrozujú a ničia našu planétu. Platí to ale za predpokladu, že je udržiavaný, v dobrom stave a neustále čistený.

Ako zistíte, že je filter zanesený?

Auto je dokonalý stroj a mechanizmus, ktorý sa skladá z niekoľkých častí a navzájom prepojených systémov a špeciálnych prevodoviek. Ak sa niečo pokazí, odzrkadlí sa to na celom jeho chode a   bezpečnosti. Inak tomu nie je ani v prípade zanesenia filtra pevných častíc.

Ak s ním nie je niečo v poriadku, nie je schopný plniť svoje funkcie, oznámi vám to signálne svetlo na palubnej doske. V niektorých prípadoch a skúsenejší motoristi to môžu spozorovať aj skôr na kvalite jazdy auta.

Ako spustiť regeneráciu DPF filtra?

Dať čistiaci systém výfukových plynov do poriadku môžete niekoľkými spôsobmi. Kúpiť nový filter a vymeniť ho je najjednoduchšie, no často aj najdrahšie riešenie. Filter sa dá dobre vyčisti aj pri jazde. Musí byť ale rýchlejšia a dlhodobá, aby sa stihli usadené sadze pri vysokej teplote spáliť a  z filtra odstrániť. Musíte ale vedieť, ako spustiť regeneráciu vášho DPF filtra.

Iným a lacnejším riešením môže byť zasa repas, pri ktorom sa aktuálny filter do detailu rozoberie a skúsenými automechanikmi prečistia všetky jeho jednotlivé časti. Repas DPF filtra vám môže ušetriť nemalé peniaze a znížiť negatívny dopad výfukových plynov z vášho auta na životné prostredie.

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …