štvrtok - 25. júla, 2024
, Chcete si našetriť? Skúste investovať

Chcete si našetriť? Skúste investovať

Áno, i keď peniaze nie sú všetko, v dnešnej dobe si fungovanie bez nich nedokážeme predstaviť. Každý z nás potrebuje nejakú finančnú rezervu – život je nepredvídateľný a nikdy nevieme, aká nečakaná situácia nás postretne. Vedeli ste, že vďaka pokroku vedy a techniky žijeme dlhšie? Skvelá správa pre ľudí, horšia pre ekonomiku. Počet dôchodcov sa zvyšuje, zatiaľ čo miera pôrodnosti klesá. Na vyplácanie dôchodkov bude mať štát čoraz menej peňazí, preto je nevyhnutné vytvoriť si vlastné úspory. Pýtate sa ako? Jednou z možností je investovanie.

Peniaze pod matracom?

Väčšina ľudí éry minulej schovávala svoje cennosti a financie na bezpečných miestach priamo u seba doma. Nebolo ničím výnimočným nájsť medzi striebornými náušnicami či náramkami i americké doláre od blízkych, ktorí sa vybrali hľadať šťastie za Veľkú mláku, alebo rôzne drobnosti dedené z generácie na generáciu. V dnešnom svete však takéto skrývanie peňazí pod matrac pomaly stráca význam. Hodnotu peňazí neustále ovplyvňuje inflácia, a tak je viac než vhodné aspoň malú časť z odloženého príjmu investovať ďalej.

Investovanie nie je len pre boháčov

Svet burzy a investovania je pre mnohých veľkou záhadou a postrachom. Väčšia časť populácie si myslí, že obchodovanie na burze je dostupné iba pre tých najbohatších a že my, bežní smrteľníci, môžeme investovať akurát tak do svadobných obrúčok. To však nie je pravda. Svet investícií je priam nekonečný a otvorený skutočne každému. Už aj na internete dokážete nájsť obrovské množstvo cenných informácií o tom, ako výhodne investovať. Ak však uprednostňujete osobný kontakt, môžete vyhľadať skúseného makléra (sprostredkovateľa), ktorý sa v investíciách vyzná a rád vám všetko vysvetlí. Takisto ho môžete poprosiť o vytvorenie investičného plánu či sledovanie pohybov vašich investícií na burze.

, Chcete si našetriť? Skúste investovať

Možnosti sú nekonečné

Pýtate sa, kam teda vlastne môžete investovať ? No, možností je naozaj veľa. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, aký typ investora ste. Máte väčší obnos peňazí, ktorý môžete jednorazovo investovať a nebojíte sa riskovať alebo sa skôr prikláňate k pravidelným vkladom menších čiastok s čo najnižším rizikom?

Ak ste na prvú otázku odpovedali áno, skúste investovať do akcií (cenných papierov), ktorými získate určitý podiel vo vami zvolenej akciovej spoločnosti, najlepšie však vo viacerých – znížite tým riziko neúspechu. Ak bola vaša odpoveď kladná pri druhej otázke, pravdepodobne pre vás budú najlepšou voľbou podielové fondy. Fondy sú vhodné na dlhodobé sporenie a nemusíte do nich ihneď vraziť veľkú sumu. Fungujú na princípe spojenia vkladov viacerých investorov a sú skoro bez rizika.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť na možnosť investovania do nehnuteľností či drahých kovov. Kúpa bytu a jeho následné prenajímanie je naozaj častým a pre mnohých aj tým najjednoduchším spôsobom investície. A či je investíciou i kúpa ďalšieho páru zlatých náušníc? Investičné zlato je v posledných rokoch často diskutovanou témou. Jedna strana tvrdí, že svoju hodnotu stratilo, druhá, že je na tom už po stáročia rovnako. Nech sa však rozhodnete pre akýkoľvek druh investície, jedno je isté – vašim peniazom to len a len prospeje!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …