piatok - 1. marca, 2024
, Zápachom a prašnosťou v Ružomberku sa bude zaoberať mimoriadna komisia

Zápachom a prašnosťou v Ružomberku sa bude zaoberať mimoriadna komisia

Problematikou zápachu a prašnosti v meste Ružomberok sa po novom bude zaoberať mimoriadna komisia. Jej členmi sú zástupcovia z radov kompetentných inštitúcií, papierní, odborníkov i aktivistov.

Vznik komisie je odpoveďou radnice na otvorený list ružomberských aktivistov z protestného pochodu 15. februára tohto roku, ktorý poukazuje na zlý stav ovzdušia v meste. Komisia sa podľa primátora bude zaoberať viacerými témami. Spoločne s odborníkmi budú mať jej členovia na starosti napríklad prípravu najaktuálnejšej lekárskej štúdie o vplyve znečisteného životného prostredia na obyvateľov Ružomberka a okolitých obcí. Riešiť by mali aj problém neexistujúcich európskych noriem na meranie zápachu v životnom prostredí. Venovať sa budú aj návrhu opatrení, akým spôsobom zlepšiť prevádzku, kde vznikajú a zachytávajú sa zapáchajúce látky. „Problémy spojené s ovzduším trápia mesto už dlhé roky. Teraz nastal čas, kedy to musíme riešiť omnoho serióznejšie a účinnejšie ako predtým,“ skonštatoval primátor Igor Čombor.

Komisia prvýkrát zasadne v pondelok 25. februára. Primátor zároveň požiadal vedenie papierní o zintenzívnenie spolupráce s dodávateľskými firmami, aby sa posunuli možnosti na modernizáciu existujúceho systému s cieľom zlepšiť jeho účinnosť. Pri vzniku komisie si radnica zobrala príklad z Ostravy, kde sa podľa Čombora taktiež spojili všetky subjekty, ktoré sa zaoberajú rovnakou problematikou. „Založením komisie spojíme sily a začneme ťahať za jeden koniec povrazu. Spojili sme príslušných funkcionárov mesta, orgány štátnej správy, zástupcov firmy Mondi SCP, lekárov, hygienikov aj aktivistov. Chceme, aby sa aj aktivisti svojou činnosťou podieľali na zlepšení životného prostredia. Takto môžeme dosiahnuť výsledky,“ uzavrel.

Členovia novo zriadenej „Komisie na riešenie problematiky zápachu a prašnosti v meste Ružomberok“:

Mesto Ružomberok – Ing. Ján Bednárik, RNDr. Michal Matis, Ľubomír Schmida

Mondi SCP – Ing. Vladimír Krajči, Ing. Marianna Matajová

Aktivisti – Ing. Rastislav Šaravský, MUDr. Eva Svozilová

Štátna správa – Ing. Dušan Mataj, Ing. Vladimír Macko, Ing. Milan Filo

Lekári – doc. MUDr. Jozef Domenik, MUDr. Pavol Zakuťanský

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …