piatok - 1. marca, 2024
na dovolenku autom, Chystáte sa na dovolenku autom? V akom stave je jeho kondička?
Ilustračné foto: Fahroni/Shutterstock.com

Chystáte sa na dovolenku autom? V akom stave je jeho kondička?

Každý, kto ide na dovolenku autom, by si mal dať vozidlo poriadne skontrolovať. Na dlhej a často neznámej ceste sa toho predsa môže stať naozaj veľa, preto je najlepšou prevenciou kontrola, s ktorej dôležitými detailami vás práve teraz zoznámime.

Kondička auta je dôležitá tiež

Nielen vodič, ale aj auto by sa malo dať pred odchodom na peknú letnú dovolenku do poriadku. Človek na to využíva fitness centrum, pre auto je dôležitá návšteva autoservisu. Tu by ste si mali nechať skontrolovať pneumatiky, olej, chladiacu kvapalinu, batériu, svetlá a brzdy.

Pred odchodom na dovolenku by ste si určite mali nechať skontrolovať tlak v pneumatikách a prispôsobiť ho plánovanému zaťaženiu. Skontrolujte behúň pneumatík a to, či nie sú poškodené.

Tiež je potrebné skontrolovať hladinu oleja, pretože, ak je hladina oleja príliš nízka, môže dôjsť k poškodeniu motora, pre ktorého fungovanie je kvalitný olej tou najlepšou spojkou.

Preverte systémy chladenia

V lete sa vám ich dobrý stav a využívanie určite vyplatí. Chladiacu vodu je možné doplniť na každej čerpacej stanici. Buďte ale opatrní: keď je motor horúci, chladiaci systém je vtedy pod tlakom, takže je lepšie nádobu neotvárať. Pri dopĺňaní bezpodmienečne dodržujte pokyny v návode na obsluhu vozidla.

Podobne dajte do poriadku aj klimatizáciu, bez ktorej je cesta na dovolenku do Chorvátska autom v lete nemysliteľná.

Poistite si viditeľnosť a výdrž vozidla

Na dlhej ceste za letným odpočinkom bude určite nevyhnutné, aby ste zaistili dobrú viditeľnosť auta jeho kvalitným osvetlením, ktoré vám vydrží. Pozorne preto skontrolujte, či fungujú všetky svetlomety, smerovky a zadné svetlá.

Batéria nie je citlivá len na chlad a podlieha procesu starnutia, ktorý vyčerpáva jej energiu. Aj teplo môže spôsobiť problémy s batériou, čo dokazuje veľký počet volaní cestnej asistencie. Ak teda plánujete dovolenku autom, rozhodne ho dôkladne prekontrolujte.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …