nedeľa - 24. septembra, 2023
Cigánsky oheň, Cigánsky oheň opäť ponúkne nefalšovaný rómsky „bašável“!

Cigánsky oheň opäť ponúkne nefalšovaný rómsky „bašável“!

Tak ako to už býva každoročne zvykom, tak aj tento rok zachváti Banskú Bystricu Cigánsky oheň! Amfiteáter v Banskej Bystrici sa stane 29. augusta epicentrom temperamentnej rómskej zábavy, ktorú návštevníkom festivalu naservírujú kvalitní interpreti zo Slovenska, Čiech i Balkánu.

Cigánsky oheň je ojedinelým hudobným zážitkom, ktorý ma svoju tradíciu a kvalitu, vďaka čomu sa uskutoční už jeho 16. ročník. Dušou a hlavným organizátorom je Alexander Daško, ktorý vystúpi na podujatí so svojou kapelou Gypsymusic.  Okrem nich však tento rok vystúpia aj ďalšie kvalitné mená, ktoré v oblasti cigánskej muziky majú celosvetový rozmer. A to sú:

Ida Kelarová a Čhavorenge spolu s Českou filharmóniou

Ida Kelarová pochádza z muzikánskej rodiny. Študovala hru na klavíri a violončelo. Pôsobila ako herečka a speváčka v Divadle Na provázku v Brne. V roku 2001 bola nominovaná na Českého leva. Spolupráca medzi Českou filharmóniou a detským zborom Čhavorenge pretrváva už 9 rokov. Jej zmyslom je podpora rómskych deti a mladých ľudí celkovo v ich ceste za hudbou. Za ten čas odohrali množstvo koncertov v Českej aj Slovenskej republike. Absolvovali množstvo workshopov, kde predostreli ako dokáže hudba ovplyvniť život a mladí ľudia získať skutočné sebavedomie a vzťah k vlastnej kultúre.

Vidiek

Slovenská skupina Vidiek bola založená v roku 1986 v Rovinke. Lídrom kapely je Ján Kuric, ktorý sa netají svojim obdivom k rómskej muzike. Dôkazom toho je mega úspešný hit Ó maňo, ktorý naspieval spolu s Vierou Bílou.

Boban Markovič

Je v súčasnosti najuznávanejším balkánskym trubkárom. So svou skupinou Boban Markovič orkestar precestoval celý svet. Milujú ho ľudia z ulice ale aj nároční kritici. Markovičovú hudbu spoznalo západne publikum vďaka hudbe k filmom Emira Kusturicu. Cigánska hudba sa stala súčasťou jeho života. Smutné aj veselé melódie pri ktorých človek plače alebo s radosťou tancuje, to je hudba Bobana Markoviča a jeho orchestra.

Cigánsky oheň, Cigánsky oheň opäť ponúkne nefalšovaný rómsky „bašável“!

Nenechajte si ujsť tento unikátny hudobný zážitok! Vstupenky sú dostupne v predpredaji na portáli ticketportal.sk.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …