nedeľa - 24. septembra, 2023
, Čítať Andersonove rozprávky bude túto noc v knižnici 20 detí

Čítať Andersonove rozprávky bude túto noc v knižnici 20 detí

Dve desiatky žiakov základných škôl zo Zvolena a neďalekého Lieskovca, strávi túto noc v tamojšej krajskej knižnici. Deti, ich pedagógovia a knihovníci sa tak zapoja do už tradičného podujatia Noc s Andersonom.

Deti najprv v rozprávkovej miestnosti uvidia krátku dramatizáciu Andersenovej rozprávky Statočný cínový vojačik, potom budú „skypovať“ so svojimi rovestníkmi v knižnici v českých Prachaticiach.

Po večeri ich čaká vystúpenie folklórnej skupiny, tvorivé dielne a pohybové hry a pred polnocou ešte malé prekvapenie. Spať budú priamo v študovni knižnice.

V poradí už ôsmy ročník Noci s Andersenom na Slovensku sa uskutoční v 197 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch. Zapojiť by sa malo aktívne viac ako 8500 detí.

Celkový počet detí, ktoré strávili Noc s Andersenom v slovenských knižniciach za všetky predchádzajúce ročníky od roku 2006, vrátane tohto, predstavuje počet takmer 40.000 detí. Podujatie na Slovensku koordinuje Spolok slovenských

Noc s Andersenom prvý krát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas dvanástich rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku, Poľsku, Slovinsku a postupne sa pridávajú ďalšie krajiny.

Podujatie sa koná vždy v posledný piatok pred narodeninami dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena.

Veľvyslanectvo Dánskeho kráľovstva v ČR nominovalo podujatie Noc s Andersenem na cenu Hans Christian Andersen Award, ktorej slávnostné odovzdanie sa uskutočnilo 2. apríla 2013 v dánskom Odense.

Autor: Ivona Hanáková / TASR

Foto: guardian.co.uk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *