sobota - 22. júna, 2024
, Členovia Oravského záchranného systému bezplatne vydezinfikovali priestory Liptovskej nemocnice
Foto: Mesto Liptovský Hrádok

Členovia Oravského záchranného systému bezplatne vydezinfikovali priestory Liptovskej nemocnice

Členovia Oravského záchranného systému v pondelok 9. novembra 2020 bezplatne vydezinfikovali priestory Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši a Centra zdravotníckej pomoci (bývalá poliklinika) v Liptovskom Hrádku. Mesto Liptovský Hrádok o tom informuje na svojej stránke.

Hlavnou činnosťou Oravského záchranného systému, ktorý vznikol v roku 2008, je vyhľadávanie nezvestných osôb. „Keď sa objavil koronavírus, zistili sme, že chýbajú zložky, ktoré by sa zaoberali takouto potrebnou dezinfekciou priestorov. Chceli sme pomôcť ľuďom a nám všetkým, aby sa vírus nešíril. Niektoré stroje sme si zakúpili, niektoré mali naši členovia. Pôvodne sme si mysleli, že budeme robiť len v okrese Námestovo, ale požiadaviek nám začalo pribúdať. Robili sme celú Oravu, potom sme začali chodiť na Kysuce a Liptov,“ opísal Igor Janckulík, podpredseda Oravského záchranného systému.

Členovia tohto občianskeho združenia od apríla tohto roka vydezinfikovali stovky priestorov: nemocnice, polikliniky, zariadenia sociálnych služieb, obecné úrady, materské i základné školy. Robia to bezplatne, bez nároku na odmenu, vo svojom voľnom čase a na úkor rodín. „Každý deň sme niekde v teréne. Podľa objemov dezinfekcie denne vydezinfikujeme 4-5 zariadení. Používame buď ozónovače, alebo tekutý roztok peroxidu vodíka či roztoky na báze chlóru, ktoré aplikujeme pomocou špeciálnych zariadení,“ vysvetlil Igor Janckulík.

Primátor Liptovského Hrádku a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger členov Oravského záchranného systému navštívil počas dezinfikovania priestorov Centra zdravotníckej pomoci v Liptovskom Hrádku. „Ďakujem, že z Oravy prišli na Liptov dezinfikovať tie priestory, ktoré sú dnes najzraniteľnejšie a využíva ich zdravotníctvo ako také. Ochrana zdravotníkov a občanov je veľmi dôležitá a oni k tomu prispievajú veľmi veľkou mierou. Všetka česť a klobúk dole, že vo voľnom čase robia túto činnosť,“ vyzdvihol Branislav Tréger.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …