nedeľa - 14. júla, 2024
, Čo ponúka marcová Stanica Žilina-Záriečie? Výber je pestrý

Čo ponúka marcová Stanica Žilina-Záriečie? Výber je pestrý

streda a štvrtok, 28. 2. a 1. 3., 19.00 ,súčasný tanec / premiéra

Kei Mimakiová, Zuzana Burianová: i

i je tanečné predstavenie pohrávajúce sa s témou preinformovanosti doby, v ktorej žijeme a v ktorej sa stierajú hranice virtuálneho a reálneho zážitku. Sme ešte schopní vidieť svet vlastnými očami? i je príbeh dvoch bytostí, ktoré rozdeľuje a zároveň spája práve virtuálna realita.

piatok 2. 3., 20.00, koncert

Modré hory

Modré hory koncom roku 2017 oslávili desať rokov od nahratia prvého dema vydaním nového albumu Luxus clan a teraz vyrážajú na cesty. Motto „nudnejší jak život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“, ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbáty im kryje Roland Kánik. Veľa žvástov, beaty, tóny, všetko.

nedeľa 4. 3., 17.00, komunitná večera

Jarná Vegánska nedeľa

Marcová Vegánska nedeľa bude trochu netradičná. Spojíme na nej ochutnávku kulinárskych výtvorov s premietaním filmu The Last Pig, ktoré po Slovensku organizuje OZ Vegánske hody. Téma bude jarná, očistná a čerstvá, preto by sme naše stoly mohli vyskladať jedlami a receptami, ktoré budú ľahko stráviteľné, čerstvé a najmä vegánske. Pomaly sa spoločne rozlúčime so zimnými mesiacmi a naštartujeme sa do nasledujúcich zdravým jedlom.

, Čo ponúka marcová Stanica Žilina-Záriečie? Výber je pestrý

nedeľa 4. 3., 18.00, kino

The Last Pig

Dokument The Last Pig je lyrickou meditáciou o tom, čo znamená byť vedomou bytosťou s mocou zabíjať. Vo filme sa hlboko vnoríte do role chovateľa prasiat a jeho posledného roku, počas ktorého ich zabíjal. Vďaka zriedkavým a intímnym hĺbaniam farmár odhaľuje rastúci konflikt života stráveného „dávkovaním smrti“. Podujatie organizuje OZ Vegánske hody.

utorok 6. 3., 17.00 a 20.00, kino

Nikdy si tu nebol (r. Lynne Ramsay)

Joe je vojnový veterán, ktorý si „nazbieral“ mnoho jaziev. Život trávi medzi domom s čudáckou matkou a nebezpečnými misiami, na ktorých zachraňuje ženy. Keď si ho najmä senátor, aby priviedol späť jeho neplnoletú dcéru, ktorá skončila ako detská prostitútka, nezostane iba pri záchrane bezbrannej ženy. Joe nevdojak zasiahne do pedofilnej siete, ktorej vlákna vedú vysoko. Od tohto momentu sa dostáva do krvavej špirály, ktorej násilnosť prekonáva aj predchádzajúce traumatické zážitky. Film Lynne Ramsayovej je veľmi svojráznou variáciou noir detektívky a procedurálneho thrilleru, ktorá získala v Cannes 2017 cenu za najlepší scenár a najlepšieho herca (Joaquin Phoenix). Nikdy si tu nebol (You Were Never Really Here) – Lynne Ramsay / GB, FR, USA / 2017 / 95 min / české titulky

streda 7. 3., 17.00, kino

Zabitie posvätného jeleňa (r. Yorgos Lanthimos)

Úspešný kardiochirurg Steven Murphy žije vo vile s krásnou ženou a dvoma deťmi pokojný život. Prečo ale po práci vyhľadáva spoločnosť čudáckeho teenagera Martina, ktorému sa snaží dávať otcovské rady do života? Kľúčová osobnosť gréckej divnej vlny Yorgos Lanthimos vytvoril modernú parafrázu antickej drámy o neodvratnej vine a krutom treste, vyšinutú meditáciu o vzťahu medzi symbolickým a reálnym. Precízne herectvo, majstrovská práca kamery, trierovsky hutná atmosféra, ťaživo pomalé tempo, lámanie tabu a ľahké náznaky čierneho humoru charakterizujú tento „klinický horor“, v ktorom platí: oko za oko, srdce za srdce.

Zabitie posvätného jeleňa (The Killing of a Sacred Deer) – Yorgos Lanthimos / GB, IE, USA / 2017 / 119 min / české titulky

streda 7. 3., 20.00, kino

O tele a duši (r. Ildikó Enyedi)

Nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Je celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinále hlavnú cenu – Zlatého medveďa.

O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) – Ildikó Enyedi / HU / 2017 / 116 min / české titulky

piatok – sobota, 9. – 11. 3., bábková dielňa pre deti a dospelých

Čože?! Vidličky a nože!

Bábková dielňa na pokračovanie umožní účastníkom nasadnúť na vlak a vycestovať k netušeným obzorom bábkového divadla. Lektori Dora Bouzková (Loutky bez hranic) a Jakub Folvarčný (Ústav úžasu) k sebe hľadajú hŕstku odvážnych spoluhrdinov, s ktorými stvoria príbeh hodný rozprávania. Postačí cca. 10 detí vo veku 7 a viac rokov a okolo 5 dospelých v ľubovolnom veku (rodičov, prarodičov, príp. tiež iných nadšencov).

Po troch prípravných fázach (marec – máj – júl) oddelených tréningovými pauzami plánujeme dospieť k veľkolepej premiére úplne nového rodinného divadelného kusu. Info a prihlasovanie: maria@stanica.sk, 0907 175 525.

piatok 9. 3., 20.00, koncert

Ditch the Fridge, Charmsove deti (SK/UA)

Ditch the Fridge, pôvodne duo gitaristu Mareka Kuchtu a bubeníka Petra Kurillu, sa rozšírilo na päťčlenný band. Zhutnili zvuk a očakávajte energický groovy set. Predkapelou je znovuobnovené žilinsko-užhorodské voľné zoskupenie Charmsove deti. Spontánne mixujú punk, rock, rap, básne a improvizujú. Pokrstia nový album spoločne so štvrtým číslom medzinárodného časopisu Panic Button, ktorý vytvorili zakladatelia kapely Marsel Onisko a La Aramisova. Vokály doplní ukrajinský rapper Den Da Funk.

sobota 10. 3., 17.00, divadlo pre deti

Dora Bouzková a Jakub Folvarčný: Lane z dlane

Krajina pod snehom mlčí. Skutočne mlčí? Možno stačí len veľmi pozorne načúvať a zistíme to…  Čo? Napríklad ako si krátia dlhú chvíľu snehové vločky, prečo sa zima bojí bĺch alebo čím sa kŕmia lane z dlane. Alebo možno niečo úplne iné. Biela bábková rozprávka utkaná priamo pred vašimi očami aj ušami z nitiek babieho leta a vypáraných palčiakov bez páru.

nedeľa 11. 3., 19.00, prednáška

Cestovateľské kino Michala Chmeliara: Kanada – Skalisté hory

Územie medzi Calgary a Vancouverom. Zaspomíname na dve olympiády a vyberieme sa za krásami kanadskej divočiny a nedoziernej tajgy. Nádherné scenérie kanadských jazier, vysokých štítov, ľadovcov a divých zvierat. Neobídeme zlatú horúčku a ani to, čo tu po sebe zanechali pôvodní indiáni. Skalistými horami v Kanade vás prevedie cestovateľ Michal Chmeliar.

utorok 13. 3., 17.00 a 20.00, kino

Na konci sveta (r. Francis Lee)

Johnny Saxby pracuje od rána do večera na zastrčenej farme svojich rodičov. Frustráciu z osamelosti si vybíja deštruktívnym pitím alkoholu v miestnej krčme a nezáväzným sexom. Vo chvíli, kedy na farmu prichádza atraktívny rumunský pomocník Gheorghe, začína byť Johnny konfrontovaný s emóciami, ktoré nikdy predtým nepocítil. Ako začínajú počas sezóny pracovať na plné obrátky, rovnako sa začína vyvíjať ich osudový vzťah, ktorý môže obom navždy zmeniť život. Na konci sveta je podmanivý a tiesnivo krásny debut Francisa Leeho, ktorý je zasadený do prostredia rurálneho Yorkshiru.

Na konci sveta (God᾿s own country) – Francis Lee / GB / 2017 / 104 min / české titulky

piatok 16. 3., 19.00, world music festival

Hudba sveta Žilina: Cimbaliband (HU), Rusín Čendeš Orchestra (SK)

Aj tento rok hostí Stanica časť programu world music festivalu Hudba sveta Žilina. Fanúšikom sa predstaví Rusín Čendeš Orchestra – slovenská kapela špecializujúca sa na energickú fúziu rusínskej, balkánskej, židovskej, rómskej hudby, jazzu a iných žánrov. Cimbalovú párty zavŕši maďarské zoskupenie Cimbaliband. Živelná kozmopolitná kapela, ktorej členovia majú chorvátske, maďarsko-nemecké, či rómske korene. Ich hudobné vzdelanie a minulosť nie je o nič chudobnejšia. Pôsobili ako jazzoví, folklórni, dokonca rock&rolloví hráči, čo sa v pozitívnom zmysle odzrkadlilo na ich súčasnej syntéze hudobných štýlov, kde má vedúce postavenie medzi nástrojmi vždy cimbal.

Ďalšími vystupujúcimi na festivale budú BraAgas a Flaco de Nerja Flamenco Ensemble – 15. 3. v Mestskom divadle Žilina a Balkansambel & FS Rozsutec v spoločnom projekte „Len tak“ a Fanfare Ciocarlia – 17. 4. v Dome odborov Žilina.

utorok 20. 3., 17.00 a 20.00, autorská projekcia

Kvetinárstvo (r. Ruben Desiere)

Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli „do lepšieho“ – do Bruselu. Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta. Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva.

Po filme bude nasledovať diskusia s režisérom filmu a hosťami k téme ekonomickej migrácie a kolobehu chudoby.

Kvetinárstvo (La fleurière) – Ruben Desiere / BE, SK / 2017 / 78 min / slovenské titulky

streda 22. 3., 17.30, kino

The Clean Bin Project (r. Grant Baldwin)

Je možné žiť úplne bez odpadu? V rámci osobnej stávky, ktorá prerástla do filmu a komplexného projektu, sa partneri Jen a Grant púšťajú do súťaže, aby zistili, kto sa dokáže vzdať prísahy konzumu a produkovať menej odpadu. Zároveň, ako sa snažia porozumieť temnému labyrintu spotrebných návykov, hľadajú zmysel v našom vplyve na rozsiahly environmentálny dopad spoločnosti vyhadzovania. Film je vďaka množstvu hostí, odkazov a postojov k téme zábavnou a inšpirujúcou výzvou k individuálnej akcii, ktorá hovorí rečou všetkých vekových kategórií.

The Clean Bin Project – Grant Baldwin / CAN / 2010 / 77 min / slovenské titulky

streda 22. 3., 19.00, diskusia

Bez odpadu

Je odpad surovina, materiál alebo naozaj len odpad? Ako je na tom Žilina s odpadovým hospodárstvom? Ako sú na tom Žilinčania so svojimi odpadkami? Čím môžeme my sami prispieť k lepšiemu spracovaniu odpadu? O našej lokálnej ceste v ústrety globálnemu problému prídu diskutovať Andrej Vidra, vedúci Odboru životného prostredia v Žiline, Michal Vavrík za iniciatívu Kompostuj.me, Braňo Moňok z organizácie Priatelia Zeme a Petra Slezáková zo Zero Waste Slovakia.

piatok – sobota, 23. – 24. 3., cestovateľský festival

Cestou necestou

Na marcovom vydaní cestovateľského festivalu Cestou necestou nám Slávek z Česka porozpráva o svojej ceste cez 14 krajín Afriky, uvidíme najkrajšie miesta Číny, splnené vysokohorské sny v najvyšších pohoriach sveta, krásne scenérie Nového Zélandu, alebo poklad hneď za hranicami – Podkarpatskú Rus. Prejdeme 6.500 km na motorke cez Indiu, znova zavítame na čierny kontinent – do Sudánu a Eritrei a so vztýčeným palcom prestopujeme celú Európu až do Lisabonu.

utorok 27. 3., 17.00 a 20.00, kino / Créme de la Créme

Lumière! (r. Thierry Frémaux)

Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a zoradili 114 krátkych snímok, ktoré vytvorili pred viac ako 120 rokmi bratia Louis a Auguste Lumièrovci, vynálezcovia kinematografie. Filmy v pôvodnom formáte a každý v čase 50 sekúnd, od „klasiky“ po kuriozity, rozdelené do 11 tématických blokov (napr. začiatky, ľudia pri práci, deti, komédie). Každý z nich sprevádza komentárom sám Thierry Frémaux, ktorý vtipne a poučene rozpráva o histórii jednotlivých filmov aj kinematografii ako takej. Tieto filmy, precízne zreštaurované, sú mimoriadne cenným svedectvom o kultúrnom a technologickom rozvoji na prelome 19. a 20. storočia.

Lumière! (Lumière! L’aventure commence) – Thierry Frémaux / FR / 2016 / 90 min / české titulky

streda a štvrtok, 28. a 29. 3., 19.00, tanečné predstavenie

Tereza Hradilková a kol.: Švihla

Predstavenie, ktorého hlavnou inšpiráiou sa stalo švihadlo. Extrémny fyzický výkon tanečníčky Terezy Hradilkovej, ktorá po celý čas skáče cez švihadlo a popri tom rozpráva svoj osobný príbeh. Neutíchajúce svišťanie dokreslené živou hudbou Filipa Míška. Predstavenie získalo české ocenenie Tanečná inscenácia roku 2017.

štvrtok 29. 3., 17.00, jazyková kaviareň

BlaBlaBar

Hello, ahoj alebo bonjour! Učíte sa cudzí jazyk a hľadáte príležitosť na jeho precvičenie? Alebo okrem slovenčiny plynulo ovládate aj ďalší jazyk, o ktorý sa chcete „podeliť“? V každom prípade vás pozývame na novinku v našom programe s názvom BlaBlaBar – neformálne jazykové posedenie otvorené všetkým. Využite túto výnimočnú príležitosť zlepšiť svoje jazykové schopnosti pri čaji alebo pive a spoznať nových ľudí. Podujatie organizujú naši európski dobrovoľníci, ktorí pripravia rôznorodý program, otvorený aj vašim podnetom.

Prvé stretnutie bude o vzájomnom predstavení sa a spoznaní s medzinárodnou osádkou nášho tímu (Dánsko, Holandsko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko). Reč bude nielen o ich krajinách, ale aj o tej našej.

sobota 31. 3., 20.00, párty

Deeper Sounds of House, vol. 5

Klubová noc Deeper Sounds of House už piatykrát prinesie kvalitnú hudbu pre náročnejších poslucháčov i tanečníkov v štýloch deep house až dub techno. Tie najlepšie kúsky zo svojich kufrov s platňami bude vyberať osvedčená posádka Dash a Cornell zo stereodisco.sk, Richard aka DJ 08, Adrian a možno sa objaví aj špeciálny hosť.

Info nájdete aj na stanica.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *