pondelok - 22. júla, 2024
, Čo príde na Stanicu? Pozrite si decembrový program I

Čo príde na Stanicu? Pozrite si decembrový program I

Odivo: Divočiny /sobota 1. 12., 15.00 a 17.00, bábkové divadlo pre deti

Bábková rozprávka o radosti z vystrájania pre deti aj dospelých, ktorá vznikla voľne na motívy knihy Tam, kde žijú divé zvery od amerického ilustrátora a spisovateľa Maurica Sendaka. Rozprávka o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. A o jeho mačke. A o divočinách. A o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka. Všetky divočiny dopĺňa neslýchaná živá hudba – vibrafón, gitara a bicie. Tešiť sa môžete na raritné bábky z bicyklových súčiastok a zo samorastov z rôznych kútov sveta. Vhodné pre deti od 5 rokov.

Cestovateľské kino: Azorské ostrovy – raj v Atlantiku /nedeľa 2. 12., 19.00, prednáška

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme… o to väčší zážitok môžete mať z ich návštevy aj vy. Azorskými ostrovmi vás prevedie cestovateľ Zdenko Somorovský.

Foxtrot (r. Samuel Maoz) / utorok 4. 12., 17.00 a 20.00, kino / Projekt 100

Jonathan Feldman stráži spolu s troma ďalšími mužmi opustený checkpoint niekde v púšti na severe Izraela. Mladých vojakov vytrhne z nudy až nečakaná udalosť s fatálnymi následkami. Jonathanovi rodičia sa medzitým v Tel-Avive snažia vyrovnať s tragickou správou a zistiť, čo sa vlastne kdesi v púšti odohráva. Snímka Foxtrot sprostredkováva surreálnu armádnu skúsenosť mladých vojakov a zaoberá sa témou viny, straty a tráum, ktoré sa v izraelskej spoločnosti prenášajú z generácie na generáciu. To všetko originálnym rozprávačským spôsobom, ktorý je poprepletaný citom pre krásu, absurditou a jemným humorom. Napriek tomu, že film vyznieva protivojnovo a vzbudil vo svojej rodnej zemi kontroverziu, následne získal 8 cien izraelskej filmovej akadémie.

Foxtrot – Samuel Maoz / IL / 2017 / 108 min / české titulky

V každej ruke pištoľ (r. Cesc Gay) / streda 5. 12., 17.00, kino / Ozveny prehliadky španielskych filmov Viva la Película!

O čom sa rozprávajú muži medzi sebou? A ako otvorene hovoria o svojich pocitoch? Gayova sonda do milostného života ôsmich štyridsiatnikov, v ich každodenných situáciách, odhaľuje jedno a to isté: mužskú krízu identity. Muži očami katalánskeho režiséra nie sú žiadni kovboji s chladnou tvárou. Naopak, sú veľmi zraniteľní a keď niekto vystrelí z pištole – bude to paradoxne žena. Svieže vtipné dialógy a celá plejáda skvelých hercov v nemilosrdnom portréte súčasných mužov a žien získali okrem iných významých ocenení hneď štyri ceny Gaudí.

V každej ruke pištoľ (Una pistola en cada mano) – Cesc Gay / ES / 2012 / 95 min / slovenské titulky

Aj dážď (r. Icíar Bollaín) / streda 5. 12., 20.00, kino / Ozveny prehliadky španielskych filmov Viva la Película!

Oceňovaný film Aj dážď významnej španielskej režisérky Icíar Bollaín premyslene pracuje s dvomi dejovými líniami. Obe sú inšpirované skutočnými historickými udalosťami: kolonizáciou Latinskej Ameriky Krištofom Kolumbom a súčasnými nepokojmi po privatizácii vodární v bolívijskom meste Cochabamba, známymi tiež ako Vojna o vodu. K stretu a porovnávaniu súčasného a minulého sveta dochádza vďaka „filmu vo filme“ – natáčanie výpravného príbehu o dobývaní Novej zeme sa v súčasnej Cochabambe symbolicky pretne s bojom o vodu.

Aj dážď (También la lluvia) – Icíar Bollaín / ES, FR, MEX / 2010 / 98 min / slovenské titulky

Zuzana Kaliská, Karol Kaliský, Tomáš Vida: Šanca pre prírodu, šanca pre región /štvrtok 6. 12., 17.00, prednáška a diskusia Nadácie Aevis o prírodnom turizme

Séria prezentácií a diskusií o prírodnom turizme a možnostiach jeho rozvoja na Slovensku zavíta aj do Žiliny. Sú ešte nedotknuté, nepreplnené a neobjavené miesta v prírode na Slovensku? Ako využiť ich prírodný potenciál, tak aby ostala zachovaná príroda? Počas prednášok sa dozviete, čo je prírodný turizmus, aký pozitívny vplyv môže mať rozvoj mäkkého turizmu na rozvoj regiónu. Spoločne s hosťami budeme diskutovať o „šetrných“ možnostiach rekreácie v prírode, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu všímaví turisti zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou. Akciu organizuje nezisková organizácia Aevis.

Ufftenživot (CZ): Keep Calm / piatok 7. 12., 19.00, divadelné predstavenie

„Zachovaj kľud a pokračuj” (KEEP CALM and CARRY ON) – vojnový slogan, ktorého sa chopil internet a vytvoril z neho univerzálnu radu pre všetky situácie. Rovnako tak aj inscenácia Keep Calm hľadá univerzálny návod na život. Dvaja performeri, každý sám a pritom spolu, pozývajú divákov, aby s nimi zdieľali pocity, ktoré nie sú ani hľadisku úplne neznáme. Chvíľami to vyzerá ako šialený #chaos, ale nakoniec nie je o nič chaotickejší ako to, v čom žijeme – v spleti piesní, hesiel, sloganov a memov. V odcudzenom svete zdieľania, vo svete irónie, gýča, radosti a smútku. Každopádne #sranda musí byť…

Réžia: Sára Arnstein, Jiří Šimek Hrajú: Johana Schmidtmajerová, Jiří Šimek

Tiesňové volanie (r. Gustav Möller) / utorok 11. 12., 17.00 a 20.00, kino / Projekt 100

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, vo svojom prvom celovečernom filme ocenenom na filmovom festivale Sundance Cenou divákov za najlepší zahraničný film, experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty sú tie, čo nevidíte.

Tiesňové volanie (Den skyldige) – Gustav Möller / DK / 2018 / 85 min / české titulky

Vrcholová príťažlivosť (r. Rasťo Hatiar) / streda 12. 12., 17.00, 19.00 a 20.30, kino / Hory a Mesto Žilina

Horolezecký a životný príbeh himalájistu Petra Hámora. Intímny portrét človeka, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Film získal na premiérovom uvedení na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade hlavnú cenu Grand Prix a Cenu diváka.

Vrcholová príťažlivosť – Rasťo Hatiar / SK / 2018 / 64 min

So Zuzanou na Luciu – Na peróne a Tabačka Kulturfabrik / štvrtok 13. 12., 19.00, prezentácia Zuzany Psotkovej

Čokoľvek, čo ste chceli aj nechceli vedieť o súčasných Košiciach a súčasnom umení tam. Zaručene subjektívne informácie o kultúrnom a inom dianí na ďalekom východe v podaní košickej performerky a kultúrnej aktivistky Zuzany Psotkovej.

Zuzana Psotková (1977) je na Stanici v decembri umelcom na rezidencii a pracuje na novom osobne rozširujúcom projekte z oblasti experimentu, divadla a občianskej angažovanosti. Herečka, divadelníčka, lektorka a projektová manažérka. Divadelnú kariéru začala v roku 1997 v Spišskom divadle. Odtiaľ jej cesta viedla do niekoľkých slovenských a zahraničných divadiel, s ktorými precestovala kus sveta. V roku 2005 sa stala zakladajúcou členkou autorského divadla Na peróne, ktoré je stálym rezidenčným súborom Tabačky v Košiciach, kde paralelne pracuje ako dramaturgička pre divadlo a robí množstvo ďalších vecí, ako všetci, ktorí pracujeme v nezávislých kultúrnych centrách.

Katarzia / Pjoni: Nepohodlná osoba / piatok 14. 12., 20.00, koncert

Katarzia vydáva v spolupráci s producentom Jonatánom Pastirčákom nový album a vyrážajú spolu s VJ artist Kateřinou Blahutovou na turné. Väčšina pesničiek vznikla pre predstavenie Antigona v Slovenskom národnom divadle. Texty sú ako vždy o našich životoch a o mladom človeku, ktorý sa rozhodne postaviť proti nepravde a skončí sa to jeho smrťou.

Zdroj: Peter Hapčo, Stanica Žilina-Záriečie

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …