nedeľa - 19. mája, 2024
cyklisticka obuv, Cyklistická sezóna už začala. Máte všetko potrebné?
Foto: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Cyklistická sezóna už začala. Máte všetko potrebné?

Určite viete o tom, že cvičenie súvisí so zdravím mozgu a predchádza demencii v starobe. Nie všetci ale majú na jeho praktizovanie aj čas a ideálne podmienky. Vyskúšajte preto rozhýbať telo a myseľ bicyklom.

Aj slnečné lúče lákajú od skorej jari cyklistov na prvé výlety. Bez prípravy si ale jazdu nikdy dobre a naplno neužijete. Okrem prípravy samotného bicykla nezabudnite aj na oblečenie a obuv, ktoré budete počas cyklistickej sezóny potrebovať. Stará sa nielen o vaše pohodlie a komfort, ale aj bezpečnú jazdu v náročných podmienkach.

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri jej výbere.

Ako sa obliecť na bicykel

Cyklistické oblečenie by malo spĺňať viacero požiadaviek. Okrem estetickej stránky dbajte na to, aby ste vybrali kúsky z funkčných materiálov. Pri nákupoch sa riaďte hlavnou zásadou: vyberajte viacero tenších vrstiev, ktoré sa budú môcť vhodne dopĺňať podľa aktuálneho počasia. Pri nižších teplotách by vás mala spodná vrstva oblečenia dostatočne zahriať. Najvhodnejším materiálom je merino vlna. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a rýchlo vysychá.

V lete majú spodné vrstvy za úlohu dobre odvádzať pot. Dámsky alebo pánsky cyklodres sa preto vyrába z funkčných, syntentických materiálov. Tieto textílie okrem toho rýchlo usychajú, takže sa budete po celý čas cítiť príjemne. Šité v aerodynamickom tvare z pružného materiálu vás nebudú vôbec obmedzovať ani v pohybe.

Obliekanie po vrstvách

Na bicykli, rovnako ako pri každom inom športe, je dôležité udržiavať kĺby v teple. Ak je chladnejšie, vaše kríže, kolená a lakte by mali byť chránené teplejšou vrstvou. Vyberajte cyklonohavice z funkčných elastických materiálov. So špeciálnou vložkou na zníženie trenia sa postarajú o komfort pri sedení.

cyklisticka obuv, Cyklistická sezóna už začala. Máte všetko potrebné?
Foto: Irina Braga / Shutterstock.com

Strednú vrstvu oblečenia tvorí mikina a navrch je najvhodnejšia nepremokavá vrstva. Pánske aj dámske softshellové bundy nielen vynikajúco zohrejú, ale vás tiež ochránia pred vetrom a dažďom.

Cyklistická obuv

Kvalitná cyklistická obuv poskytne vašim nohám po celý deň komfort a pomáha tiež pri šliapaní. Cyklistické tretry vyberajte v prevedení kompatibilnom s vašimi pedálmi.

Ak preferujete bežné športové topánky, ako sú pánska a dámska športová obuv, na bicykel poslúžia modely s členitou podrážkou, ktorá sa vám na pedáloch nebude šmýkať.

Čím lepšie sa na výlet bicyklom pripravíte a vhodné oblečenie si vyberiete, tým viac si cestu a aj ten najnáročnejší terén plnými dúškami užijete.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …