pondelok - 20. mája, 2024
, Žilinský kraj pripravil program cielenej starostlivosti o zdravie pracovníkov v zdravotníctve
Foto: ŽSK

Žilinský kraj pripravil program cielenej starostlivosti o zdravie pracovníkov v zdravotníctve

Počas celého obdobia pandémie Covid-19 je zdravotnícky personál, ako aj ostatní pracovníci v zdravotníctve vystavení enormnému tlaku. Počet hospitalizovaných pacientov bol v Žilinskom kraji v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska jeden z najvyšších a vyžiadal si maximálne úsilie všetkých zložiek.

Mnohí pracovníci navyše sami ochorenie Covid-19 prekonali  a dostali sa tak do pozície pacienta. Hoci pandémia v súčasnosti ustupuje a dochádza k postupnému znižovaniu napätia v sektore zdravotníctva, pracovníci a ambulantný sektor sa bude ešte dlho spamätávať z najkritickejšieho obdobia posledných mesiacov. Nesmierna záťaž, ktorú zažili, má za následok stavy profesijného vyhorenia, psychického stresu a fyzickej únavy.

Žilinský kraj sa preto rozhodol sústrediť pozornosť na zlepšenie fyzickej a psychickej pohody tých, ktorí sa dlhé obdobie starali o zdravie obyvateľov kraja, a pripravil pre nich na Slovensku ojedinelý program podpory. Jeho základom sú zvýhodnené a špeciálne pripravené regeneračné, resp. postcovidové pobyty, ktoré pracovníci v zdravotníctve môžu získať u poskytovateľov kúpeľnej starostlivosti pôsobiacich v kraji. Spoluprácu na župnom programe dnes svojím podpisom potvrdili zástupcovia liečebných kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, Turčianskych Tepliciach a Lúčkach, ktorí sú členmi Asociácie slovenských kúpeľov. Veľmi ma potešila ústretová reakcia kúpeľov na našu iniciatívu. Aj prostredníctvom tejto aktivity sa chceme poďakovať pracovníkom prvej línie a poskytnúť im benefit za vynaložené úsilie v prospech celej spoločnosti, povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Samotný program je v prvej fáze zameraný na pracovníkov v nemocniciach. Využiť ho budú môcť nielen lekári a sestry, ale všetci pracovníci, ktorí pomohli udržať stabilný chod zdravotníckych zariadení. Ako vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková:  Všetci pracovníci v nemocniciach plnia kľúčové úlohy. Bez sanitárok, upratovačiek, kuchárok, údržbárov a všetkých nevyhnutných profesii by ani zdravotníci nemohli vykonávať svoju prácu. Možnosť načerpať nové sily v kúpeľoch nie je vyhradená len pre zamestnancov župných nemocníc, krajská samospráva vyrokovala rovnaké podmienky aj pre štátne nemocnice. V ďalšej fáze kraj plánuje rozšíriť program aj na ambulantný sektor.Dôležitým bodom memoranda je i ďalšia aktívna spolupráca pri aktivitách spojených s prevenciou, ochranou zdravia a zdravým životným štýlom všetkých obyvateľov kraja. Vďaka memorandu tak župa v kúpeľoch získala silného partnera, s ktorým do budúcna môže vstupovať do iných prospešných projektov.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …