piatok - 24. mája, 2024
Blanár, Daňoví poplatníci podľa Beblavého preplatili CT prístroje nakúpené žilinskou župou o 800-tisíc eur!

Daňoví poplatníci podľa Beblavého preplatili CT prístroje nakúpené žilinskou župou o 800-tisíc eur!

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý zverejnil zistenia o kúpe predražených CT prístrojov žilinskou župou o vyše 800-tisíc eur. Juraja Blanára (Smer) vyzýva, aby opustil svoje poslanecké aj župné miesto!

„Verejné obstarávanie sa ľahko môže stať nevýhodným premiestňovaním našich spoločných peňazí do súkromných vrecák. SMERácky inovátor vo verejnom obabrávaní Juraj Blanár nás takto pripravil na dvoch CT prístrojoch o 824 000 eur,“ uvádza na svojom blogu opozičný poslanec Miroslav Beblavý.

Podľa jeho zistení sa v roku 2011 Žilinský samosprávny kraj rozhodol kúpiť dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši. Kraj zároveň súťažil aj o pozáručný servis k nemu. O zákazku sa uchádzali štyria uchádzači, z ktorých jeden bol vyradený. Zo zvyšných troch dodávateľov napokon v elektronickej aukcii zvíťazil ten najdrahší. „Skutočná cena tak bola o 57% vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur. Človeku napadne, že v SMERe musia mať na to interný predpis,“ píše ďalej na svojom blogu.

Beblavý priamo poukazuje na víťaznú firmu INTES Poprad, s ktorou podpísal Juraj Blanár dve zmluvy. „Podľa prvej z nich kúpil 21. decembra 2011 obe CT za spolu 790 000 eur aj s DPH. Fantastická cena, o státisíce eur nižšia ako cena, ktorú ponúkala konkurencia. O dva mesiace neskôr však Juraj Blanár podpísal s firmou INTES na základe tej istej súťaže aj Zmluvu o pozáručnom servise. CT prístroje totiž mali 2 roky zmluvnú záruku, ale Žilinský samosprávny kraj si hneď od začiatku objednal aj servis na ďalších 5 rokov. Z toho prvé tri roky ŽSK podľa zmluvy mal zaplatiť 1 290 000 eur a za ďalšie 2 roky 192 000 eur. 7 rokov fungovania CT prístrojov od INTESu tak stojí 2,272 milióna eur. Podľa informácií na webe ŽSK k týmto zmluvám neboli uzavreté žiadne dodatky.“

Miroslav Beblavý na základe týchto zistení vyzýva Juraja Blanára (Smer), aby opustil svoje poslanecké aj župné miesto.

Zdroj: blog.sme.sk

Foto: zdroj + intenret

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

One comment

  1. Vidno, že diskusia k predloženej problematike nebude žiadna. Ľudia si už zvykli, že psí hlas do neba nejde. Smeráci som svojimi poskokmi na rôznych funkciách si aj tak presadia svoje. Takže: Škoda si ničiť svoje psychické zdravie a rozčuľovať sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *