piatok - 29. marca, 2024
extrémizmus, V Deň víťazstva nad fašizmom sa v Martine diskutovalo na tému extrémizmus v našej spoločnosti
Ján L. Benčík

V Deň víťazstva nad fašizmom sa v Martine diskutovalo na tému extrémizmus v našej spoločnosti

V pondelok, 8. mája sme si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenie 2. svetovej vojny na európskom kontinente. Kino Scéna v Martine si uctilo tento historický míľnik premietaním dokumentárneho filmu Diera v hlave, ktorý sa zaoberá rómskym holokaustom.

Samotnému premietaniu predchádzala beseda na tému extrémizmus, fašizmus, nenávistné prejavy v našej súčasnej spoločnosti a ako sa voči nim názorovo vyhraniť. Pozvanie na diskusiu prijali Ján L. Benčík, bloger a laureát ocenenia Biela Vrana; Samuel Marec, bloger Denník N a Robert Kirchhoff, režisér spomínaného filmu Diera v hlave. Rádio Rebeca na tejto akcii samozrejme nemohlo chýbať a vzácnym hosťom sme položili niekoľko otázok.

Akým spôsobom možno bojovať proti extrémizmu?

Laureát ocenenia Biela vrana 2016, bloger Ján L. Benčík má jednoznačný odkaz: „Nemáme byť ľahostajný, nemáme sa poddať, nemáme ostať tvárou v tvár k extrémistom zastrašení a nereagovať, musíme im povedať jasne , čo si o nich myslíme a že nie sú väčšina, aj keď to majú v názve „Naše Slovensko“, nie nie toto nie je ich Slovensko, to Slovensko je aj naše, teda skôr naše, lebo VY extrémisti, ste tu v menšine. Práve včera som publikoval blog o jednom priaznivcovi extrémistov, ktorý si tento deň pripomenul pred pár rokmi dvomi obrázkami a prvý bol ten, že tento deň neoslavujeme a druhý obrázok bola fotografia Tisa, ktorý si podáva ruku s Hitlerom. Myslím si, že je potrebné sa od všetkých týchto vecí jasne a zreteľne dištancovať a navždy to odmietnuť, priznať si svoj podiel viny na týchto udalostiach, aby sa to nikdy nezopakovalo.“

Podľa Kirchhoffa je dôležitá empatia

„Mám pocit, že dnes žijeme v neuveriteľnej citovej priepasti, a že jediné, čo ľuďom pomôže nejak vnímať toho druhého človeka, je empatia. A tej empatii by sa mali učiť deti na základnej škole. Empatia je naprostý základ k existencii človeka. Podľa mňa empatický človek nemusí mať ani historické povedomie, stačí, že cíti toho druhého človeka, to je základ a ostatné už príde. A tá empatia vzbudzuje aj istú zvedavosť a istú pokoru. To je myslím to, čo by sme potrebovali. Ja niesom človek, ktorý odkazuje niečo dnešnej spoločnosti, ja som človek, ktorý točí filmy, takže … Buďte radi, milujte sa množte sa…(smiech)“

Viac zaujímavých otázok a odpovedí nájdete v audio nahrávkach pod článkom.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Trópy v Turci, Trópy v Turci – exotické orchidey

Trópy v Turci – exotické orchidey

Jemná nádhera orchideí, fantastická pestrosť, rôznorodé farby a bizarné tvary kvetov ich právom zaraďujú k …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *