Po desiatich rokoch sa v nedeľu 31. júla otvorili brány novozrekonštruovaných priestorov Budatínskeho hradu, ktorého druhé a tretie podlažie ponúkne návštevníkom unikátny zážitok.
Vo vstupnej miestnosti sa nachádza multifunkčný informačný pult, priestor na sedenie a informačné stolíky, kde turisti začnú priehliadku prechodom po historickom schodisku do rozsiahlej expozície drotárstva. V ďalších obnovených priestoroch čaká na milovníkov histórie kabinet kuriozít s vystavenými raritami z fondov Považského múzea v Žiline, artefakty spojené s dejinami mesta Žilina, dobový nábytok, exponáty viažúce sa na rekonštrukciu hradu, obrazy a mnoho iných zaujímavostí. Nechýba ani knižnica, čitáreň, detská miestnosť a multifunkčný priestor vhodný na prednášky, semináre či tvorivé dielne. Počas rekonštrukcie sa obnovilo takmer tisíc metrov štvorcových, ktoré návštevníkom odhalia príbeh jednej z najstarších architektonických pamiatok na území krajského mesta Žilinskej župy. Zrealizovali sa nové podlahy, výmena okien a dverí, nová elektroinštalácia, ústredné kúrenie, vetranie, klimatizácia a zrekonštruovali sa všetky omietky. Návrat múzea do Budatínskeho hradu si vyžiadal viac ako jeden milión eur prostredníctvom eurofondov a spolufinancovania Žilinského samosprávneho kraja.
Novú tvár získala rovnako baroková kaplnka z roku 1745. Rekonštrukcia dverí podľa zachovaných originálov, vybudovanie bezbariérového vstupu, nová dlažba z prírodného kameňa a dreva zrekonštruované pôvodné výmaľby na stenách vytvárajú z kaplnky klenot Budatínskeho hradu. Vymenené boli tiež okná, vznikla prezentačná miestnosť s virtuálnou prehliadkou hradných expozícií a veže, pribudli nové rozvody, vykurovanie, vzduchotechnika, zabezpečovací systém, zrepasovalo sa pôvodné točité schodisko, kaplnka získala úplne novú strechu a obnovené boli zároveň aj vonkajšie omietky. Župa spolu s nórskymi fondmi investovala do rekonštrukcie kaplnky 522-tisíc eur. Spolu župa zatiaľ obnovila areál Budatínskeho hradu vo výške takmer 4,5 mil. eur (park, veža a jej fasáda, druhé a tretie podlažie hradu, kaplnka).
Aby to nebolo len o číslach, na návštevníkov v deň otvorenia čakal bohatý sprievodný program. Program na hlavnom pódiu začal o 12.30 hod. vystúpením skupiny Rusín Čendeš Orchestra, ktorá zahrala rusínsky, rómsky, slovenský a balkánsky folklór, ale aj jazz, pop a klasickú hudbu. Neskôr sa predstavili hudobníci zo zoskupenia Slovak Tango s interpretáciou slovenských piesní z 20. a 30. rokov minulého storočia. Zlatým klincom programu bol koncert Zuzany Smatanovovej so skupinou, ktorá zahrala svoje najväčšie hity. Na záver sa na hlavnom pódiu predstavila kapela Noriss. Čakanie medzi ich vystúpeniami obohatili historickí šermiari a zbrojnoši, či doboví vojaci z Liptovského kuruckého regimentu, Divadelno-šermiarskej skupiny BROŇ a Cechu Terra de Selinan.
Návštevníci podujatia sa mohli tešiť na ochutnávku chutného dobového jedla či na „guľáš grófa Čákiho“, túlať sa medzi stánkami historického jarmoku, deti sa mohli povoziť na koči alebo na poníkoch, v parku bol drevený detský kolotoč a deťom sa venovala dobrá víla Dobromila. Kto si trúfol, mohol vyskúšať streľbu z kuše.
Foto: autor, Žilinský samosprávny kraj