Projekt ZÁCHRANA SOM JA priniesol defibrilátory aj na žilinské základné školy. Cirkevná základná škola s materskou školou Dobrého pastiera Gaštanová a ZŠ s MŠ Závodie vyhrali v súťaži ZÁCHRANA SOM JA a získali automatický externý defibrilátor. Použitím tohto prístroja sa zvyšuje šanca na záchranu života z 3 % na 75 %.
Na školách boliautomatické externédefibriláty slávnostne odovzdané začiatkom decembra. Dobrú vec prišli podporiť zástupcovia primátora Anton Trnovec a Patrik Groma. Školení odborníci ukázali deťom základy prvej pomoci a učiteľom poskytli certifikovaný kurz prvej pomoci. „Sme priaznivo naklonení každej aktivite, ktorá môže zachrániť ľudský život. Je dôležité, aby sa spoločnosť naučila zaobchádzať s týmito prístrojmi. Aj tí najmenší dokážu pomôcť pri záchrane života, preto sa mi nápad s umiestnením defibrilátorov do škôl naozaj páči,“ vyjadril sa Patrik Groma.
Po celom svete každý deň náhle zomrie až 2 000 ľudí. 60 – 80 % týchto prípadov sa stane mimo nemocničného prostredia a pritom až v 80 % je príčinou porucha srdcového rytmu, ktorá je liečiteľná elektrickým výbojom (defibrilácia). Okrem profesionálnych defibrilátorov, ktoré sú súčasťou výbavy záchranárov, je možné život zachrániť aj laickým defibrilátorom, ktorý sa nazýva automatický externý defibrilátor (AED).
Pravdepodobnosť odvrátenia úmrtia je pri laickom oživovaní bez AED len na úrovni 3 %. Ak však až do príchodu záchranky laik použije AED, tak sa šance postihnutého na prežitie šplhajú až k hranici 75 %. Veľkú úlohu tu zohráva aj čas. Vykonať resuscitáciu treba do 3 minút. Spoločnosť Falck Záchranná zaznamenala už niekoľko prípadov, keď boli zachránené ľudské životy s laickým použitím tohto prístroja. „Na Slovensku zatiaľ nie je široká sieť verejne dostupných AED prístrojov, ľudia veľa o nich nevedia a z toho aj vyplýva ich strach použiť ho. Práve preto chceme naučiť už deti, čo AED je a ako sa používa, aby tieto tri písmená poznali. Ukázať im, že sa netreba báť, prístroj vždy sám zhodnotí stav pacienta a to, či treba podať výboj alebo nie. Navyše, prístroj pokyny vydáva v lokálnom jazyku, u nás teda v slovenčine,“ hovorí výkonná riaditeľka Falck n.o. Jana Mračnová.