štvrtok - 18. apríla, 2024
, V Žiline vznikla prvá miestnosť na dojčenie. Matkám poskytne intímnejšie prostredie

V Žiline vznikla prvá miestnosť na dojčenie. Matkám poskytne intímnejšie prostredie

Novorodenecké oddelenie žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou má ako prvé miestnosť na dojčenie. Matka sa v nej môže v súkromí viac zdokonaľovať v dojčení bábätka za pomoci školeného personálu. „Drvivá väčšina matiek a zvlášť prvorodičiek má problém s odsávaním prebytočného mlieka. Naša edukácia v tomto smere spočívala vždy pri lôžku pacientky, teraz však máme miestnosť, v ktorej máme všetky potrebné pomôcky,“ uviedla vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Amália Krkošková.

Vyškolený personál mamičky v príjemnom prostredí vzdeláva ako správne dojčiť i pomôže pri problémoch. „Je to intímnejšie a matka sa viac otvorí, aké má problémy s dojčením ako na izbe, kde sú dve matky. Máme tu rôzne pomôcky, ktoré môžeme využiť, či už odsávačky, odbornú literatúru, alebo liečebné prípravky,“ doplnila laktačná sestra Iveta Milová.

Na novorodeneckom oddelení pracujú v súčasnosti tri laktačné sestry. Ich úlohou je pomoc pri dojčení, prikladaní dieťaťa, či edukácii v správnom spôsobe odstriekavania materského mlieka. K dnešnému dňu sa v žilinskej fakultnej nemocnici narodilo 1.483 detí, pričom až 98 percent z nich odišlo domov plne dojčených.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *