štvrtok - 25. júla, 2024
, Detské ihrisko v žilinskom lesoparku po rekonštrukcii otvára svoje brány
Foto/Zdroj: Mesto Žilina

Detské ihrisko v žilinskom lesoparku po rekonštrukcii otvára svoje brány

Na obľúbené detské ihrisko v Lesoparku Chrasť sa po čase opäť vráti detský smiech. Mesto Žilina v týchto dňoch ukončilo druhú časť jeho rekonštrukcie. Obnova sa týkala ihriska pre staršie deti od 6 do 14 rokov. Časť ihriska pre menšie deti pritom vybudovala Nadácia žilinský lesopark ešte vlani v lete.

So stavebnými úpravami sa začalo ešte v apríli

So stavebnými úpravami samospráva začala v apríli. Pribudli tu prvky pre staršie deti a hendikepovaných, škola v prírode, fontánka na pitie, obnovil sa petang a opravilo sa oplotenie. Pôvodné chodníky prešli rekonštrukciou, okrem nich však vzniklo aj časť nových. V rámci revitalizácie sa v celom areáli upravil terén, vysadili sa trvalky a nový trávnik. Celková suma tejto fázy rekonštrukcie, ktorú hradilo mesto z vlastných zdrojov, je viac ako 190 tisíc eur.

V minulom roku sa podarilo Nadácii žilinský lesopark zafinancovať a zrealizovať prvú časť rekonštrukcie, v rámci ktorej pribudli v areáli okrem hojdačiek a veľkého hradu aj unikátne prvky, ktoré sa na žiadnom inom ihrisku v Žiline nenachádzajú. Deti sa môžu zabaviť na adrenalínovej detskej lanovke, nájdu sa tu dve vonkajšie trampolíny zabudované do zeme a kolotoč pre telesne postihnuté deti.Táto časť rekonštrukcie si vyžiadala viac ako 102 tisíc eur. Vzhľadom na to, že išlo o finančne náročný projekt, ktorý nadácia nedokázala zafinancovať z vlastných zdrojov, požiadala o pomoc pri financovaní druhej časti revitalizácie žilinskú radnicu. „Spolu s Nadáciou žilinského lesoparku sa nám podarilo vytvoriť jedinečný komplex pre deti s unikátnymi hracími prvkami a zároveň vznikla jedna kvalitná oddychová zóna pre aktívne trávenie voľného času. Za posledné roky prešiel lesopark Chrasť viacerými obnovami. Aj vďaka aktivitám členov nadácie a dobrovoľníkov sa podarilo okrem rekonštrukcie ihriska vybudovať informačné tabule, osadiť nové lavičky a smetné koše, pribudli piknikové stoly, mobilná toaleta a vzniklo viacero stanovíšť na cvičenie,“ priblížil primátor Žiliny Peter Fiabáne, ktorý bol v minulosti členom Nadácie žilinský lesopark.

Revitalizácia lesoparku by teraz mala pokračovať ďalšou etapou

„Nadácia žilinský lesopark si za svoj ďalší cieľ dala zveľadiť časť lesoparku v lokalite pod vojenským cintorínom na Bôriku. Vzhľadom na to, že činnosť nadácie je závislá od externých zdrojov, privítame v tomto smere akúkoľvek podporu,“ doplnil viceprimátor Vladimír Randa, súčasný člen správnej rady nadácie, ktorú okrem neho zastupuje i mestská poslankyňa Ľudmila Chodelková a poslanec Igor Habánik.

Detský areál v lesoparku je už prístupný pre širokú verejnosť. Na najbližší víkend pripravilo mesto podujatie Rozlúčka s letom, ktoré sa uskutoční v nedeľu 1. septembra. „Pozývam všetky deti a ich rodičov do Lesoparku Chrasť, aby sa prišli rozlúčiť s letnými prázdninami. Pripravený máme bohatý program,“ doplnil Peter Fiabáne. Rozlúčka začína o 15-tej hodine a návštevníci sa môžu tešiť na predstavenie divadelnej skupiny Kapor na scéne, vystúpenie kapely DorisDay Band, pre deti budú k dispozícii balóny, nafukovacie atrakcie a maľovanie na tvár.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …