sobota - 15. júna, 2024
, Distribúcia štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu je v Žiline pozastavená
Foto: Mesto Žilina

Distribúcia štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu je v Žiline pozastavená

Distribúcia štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu je v Žiline pozastavená do nedele 24. januára. Dôvodom sú aktuálne preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu a nariadenia o obmedzení pohybu či zákaze vychádzania. O náhradných termínoch bude mesto informovať.  

Štartovacie balíčky pripravilo mesto ako benefit nad rámec zákonom stanovaných povinností. Bezplatne si ich môžu v areáli Mestskej krytej plavárne Žilina vyzdvihnúť všetci obyvatelia panelákov a bytových domov v meste podľa harmonogramu. Balíček obsahuje tri praktické pomôcky – košík na kuchynský odpad, 24 kusov biologicky rozložiteľných vreciek a návod, ako správne triediť tento druh odpadu.

Povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad majú všetky mestá a obce na Slovensku od 1. januára tohto roka. Cieľom nového legislatívneho nariadenia je zlepšiť odpadové hospodárstvo a zmierniť záťaž na životné prostredie. Vytriedený kuchynský bioodpad môžu Žilinčania už dnes vyhadzovať do špeciálnych kontajnerov, ktorých 100 kusov bolo v meste rozmiestnených do konca minulého roka (Zoznam kontajnerov na kuchynský odpad s rozmiestnením podľa ulíc je prílohou tlačovej správy. Upozorňujeme, že lokality umiestnenia sa môžu z objektívnych dôvodov ešte meniť.). V tomto roku pribudne v Žiline ďalších 200 kusov kontajnerov.

Žilinská samospráva upozorňuje vodičov, aby pri parkovaní vozidiel dodržiavali bezpečnú vzdialenosť od kontajnerov. V mnohých prípadoch je ich vysýpanie sťažené práve nevhodne zaparkovanými automobilmi, ktoré bránia prejazdu zberného vozidla na odpad. Ďalším problémom sú vandali, ktorí znehodnocujú mestský majetok. Napriek tomu, že sú kontajnery v uliciach len niekoľko dní, už sa objavili prípady ich poškodenia.

Využitie kuchynského bioodpadu je možné iba za predpokladu, že sa triedi správne. Potrebné je preto využívať výlučne biologicky rozložiteľné vrecká, ktoré je možné si zakúpiť v predajniach drogérie. Bežné plastové vrecká je zakázané používať, keďže kuchynský bioodpad znehodnocujú a napokon skončí na skládke zmiešaného komunálneho odpadu tak, ako to bolo doposiaľ. V prípade, že nemáte rozložiteľné vrecká, môžete zbierať kuchynský odpad aj do plastového vrecka, z ktorého ho potom vysypete do kontajnera na biodopad. Pokiaľ nie je plastové vrecko znečistené, patrí do triedeného zberu, ak je znečistené, je potrebné ho vyhodiť do komunálneho odpadu.

Vytriedený bioodpad z mesta sa bude dvakrát týždenne odvážať do priemyselnej kompostárne v Dolnom Hričove. V prvom kroku sa z neho zneutralizujú škodlivé látky a následne pripraví prírodný kompost, plný výživy a minerálnych látok, ktorý sa ďalej zapracováva do poľnohospodárskej pôdy na jej skvalitnenie.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …